Sekrety odzieży do narciarstwa biegowego

odzież do narciarstwa biegowego

Współcześnie ludzie uprawiają coraz więcej aktywności fizycznej, co przekłada się również na wzrost sprzedaży produktów marek wykonujących akcesoria i odzież sportową. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do każdej aktywności, nawet pozornie podobnej, potrzeba nieco innego stroju. Do biegania wybieramy inne ubrania, niż ma to miejsce w przypadku odzieży do narciarstwa biegowego. Choć obie te dziedziny bazują na podobnej intensywności wysiłku, to jednak z kilku względów istotne jest wybranie innych ubrań. Dlaczego?

Odzież do narciarstwa biegowego – sztuka ubierania się na cebulkę

odzież do narciarstwa biegowegoPrzede wszystkim narciarstwo biegowe uprawia się głównie w zimie. Oczywiście, jest specjalny sprzęt do wykonywania treningów w lecie, jednak to właśnie zimą przyjmują one wysoką intensywność. W związku z tym odzież do narciarstwa biegowego musi być dostosowana do potrzeb biegaczy, którzy realizują się przede wszystkim zimą, gdy tylko pojawi się śnieg. Jest to podstawowa różnica, na której opiera się odmienność treningów dla zwykłego biegacza oraz biegacza uprawiającego narciarstwo biegowe.

Z tego powodu odzież do narciarstwa biegowego zaprojektowana została w taki sposób, aby tworzyć indywidualne warstwy na ciele człowieka, a jednocześnie silniej chronić organizm przed warunkami panującymi na zewnątrz. Przede wszystkim chodzi tutaj o właściwości termoizolacyjnej ubrań, która pozwala na odprowadzanie wilgoci z pracującego i spoconego ciała bez jednoczesnej utraty ciepła czy doprowadzania do organizmu mroźnego powietrza. Dodatkowo, ze względu na ilość warstw, istotne jest stosowanie odzieży bezszwowej, zwłaszcza jako warstwy najbliższej skórze, czyli bielizny. To gwarantuje brak bolesnych otarć i odparzeń, wynikających z intensywnego ruchu i kontaktu bielizny ze skórą.

Kolejną istotną rolą odzieży do narciarstwa biegowego jest chronienie nie tylko całego organizmu, ale również konkretnych jego fragmentów, o które nie muszą martwić się zwykli biegacze. Chodzi tutaj przede wszystkim o dłonie, które trzymają kijki – biegacze potrzebują odpowiednich rękawic. Muszą one być na tyle zgrabne, aby zapewniały dobry uchwyt kijków, a jednocześnie powinny chronić skórę i palce przed odmrożeniami. Podobnie sprawa ma się z czapkami – często biegacze decydują się na zakup kominiarek, które chronią nie tylko uszy, ale również nos. Zapobiegają też wdychaniu zimnego powietrza do płuc.

Odzież do narciarstwa biegowego to przede wszystkim ubrania, które pozwalają na stosowne chronienie skóry przed ewentualnymi warunkami atmosferycznymi panującymi podczas treningu. Dzięki temu bez trudu możemy zadbać o zdrowie, a jednocześnie pracować nad kondycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *