Jak dopasować sprzęt do swoich potrzeb?

Twój wysłużony komputer ledwo żyje, zacina się i nie da obejrzeć zwykłego teledysku na Youtube. Postanawiasz zainwestować w nowy sprzęt.

Korci Cię wypróbowanie laptopa, z drugiej strony PC już znasz. Przyzwyczaiłeś się do stacjonarnego komputera. Jest to zbyt ważna decyzja, aby iść na żywioł i ryzykować wyrzuceniem pieniędzy w błoto, albo zszarganiem nerwów. Zastanów się, czego oczekujesz od nowego sprzętu. Bez większego stresu będziesz mógł tworzyć praktycznie dowolne konfiguracje, jeżeli postanowisz zaopatrzyć się w desktop. Na dodatek, jeśli jesteś za pan brat z budową komputerów, możesz spokojnie „ułożyć” sobie sam całą jednostkę centralną. Wszystko w rozsądnych granicach finansowych. Decydujesz nawet o rodzaju obudowy, jej zawartości,  monitorze, głośnikach, klawiaturze. Laptopy to, mimo zgrabności, dosyć kapryśne urządzenia i nie lubią chodzić na kompromisy, wszystko przez samą naturę tych przenośnych urządzeń. Nie istnieje zbyt dużo opcji, bowiem to tak naprawdę projektant zdecydował o budowie całym wnętrzu laptopa.

Trzeba brać pod uwagę jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz: dzisiaj każdy zakupiony komputer starzeje się szybciej niż jeszcze 7-8 lat temu. Trzeba liczyć z tym, że z czasem będziesz chciał lub zostaniesz zmuszony przez okoliczności do stopniowego „odmładzania” sprzętu. W o wiele lepszej sytuacji są właściciele komputerów stacjonarnych. Nie ma elementu w „pececie”, którego wymienić nie można. Jeżeli stare elementy są na chodzie, można trochę zarobić odsprzedając je lub podarowując. Nie trzeba się martwić o brak miejsca na dodatkowy dysk czy kartę graficzną. Możemy też zaszaleć i kupić całą jednostkę centralną, oszczędzając na tym, co mamy w posiadaniu: monitorze, głośnikach, itp.. kolejny zaoszczędzony pieniądz! W przypadku laptopów można pozwolić sobie na nowy dysk, kartę graficzną, procesor, baterię, matrycę i zwiększenie pamięci RAM. Niestety, koszty takiego przedsięwzięcia z reguły nie są opłacalne.

Dzisiejsze komputery przenośne są jak Mur Chiński – ani jednej cegiełki nie wyciągniesz.

Jest to spowodowane przylutowaniem na stałe do płyty głównej wszystkich podzespołów. Jeżeli chcesz wymienić akumulator, nie masz innego wyjścia, jak udać się z tym do serwisu. Lepiej już kupić nowy laptop (co, na „chłopski rozum”, jest rozsądne). Obydwa rodzaje sprzętu komputerowego mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeżeli jednak stawiasz na wytrzymałość i długowieczność, wybierz komputer stacjonarny. Jeśli chodzi Ci o mobilność – postaw na laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *