Urządzamy pokój dla niemowlaka

Wyposażenie pokoju powinno być zmieniane wraz z wiekiem dziecka, aby ułatwić mu prawidłowy rozwój i dopasować się do jego zmiennych potrzeb. W pokoju niemowlaka ważną rolę odgrywa kolor ścian, a wszelkie mebelki powinny być przede wszystkim funkcjonalne np. szafa blisko łóżeczka, na które nakładany jest przewijak. Pokój dziecięcy będzie służył dziecku wiele lat – zmienią się w nim tylko sprzęty, czyli łóżeczko zostanie zastąpione na większy tapczan, a stolik- biurkiem.

Jakie kolory ścian w pokoju niemowlaka ?

Pokój, gdzie przebywa malutkie dziecko koniecznie musi być jasny, a także wesoły. Nie tylko kolor, ale również wzory  wpływają na rozwój  dziecka. Dlatego też aranżacja koniecznie musi być urozmaicona. Można tutaj wykazać się pomysłowością np. każda ściana może być inna. Przykładowo różowa ściana z wzorami na jednej, a z kolei na drugiej kolor zielony z geometrycznymi wzorami. Niemowlę najwięcej czasu przebywa w łóżeczku, dlatego najlepiej, żeby sufit nie był samą białą plamą. Ciekawie było by, gdyby znajdowały się na nim obłoczki lub bajkowe postacie. Kolorystyka zastosowana w pokoju dziecięcym nie może być monotonna.

W pokoju niemowlaka najważniejszym elementem wyposażenia jest łóżeczko. Po za nim warto, żeby znalazł się w nim również fotel, który rozkłada się i  zamienia w jednoosobowe łóżko, na którym mama może czuwać przy dziecku w nocy.  Jest on bardzo funkcjonalny w przypadku niewielkiego pokoju- złożony fotel daje dodatkowe miejsce na podłodze do  zabawy.

Jakie meble do pokoju niemowlęcego ?

Ważne, aby łatwo można było w nich przechowywać ubranka, zabawki itp. Muszą być zatem pojemne, ale bez przesady. Mebelki powinny być raczej w jasnych kolorach np. biel z żółtym, a do tego jakieś wesołe uchwyty. Najlepiej jeśli będą zawierały zróżnicowane szafki – zarówno kryte potrzebne na poukładanie ubranek, jak i otwarte wnęki oraz półki na zabawki czy książki. Cały segment będzie wówczas bardzo funkcjonalny. Pojemna szafa z wieloma schowkami umożliwia utrzymanie większego porządku. Nie tracimy wówczas czasu na szukanie potrzebnych przedmiotów, kiedy trzeba wyjść na spacer.

Pomysłowe półki w pokoju niemowlęcym.

Dobrym pomysłem będzie zastosować w pokoju niemowlaka lekkich kubików z kolorowymi ściankami. Są tanie i będą pasowały właśnie do takiego pokoju. Można je zamontować na ścianie i postawiać w nich zabawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *