Rynek nieruchomości powierzchni biurowych

W pierwszych trzech miesiącach 2012 r. wzrosła liczba oddanych do użytku powierzchni biurowych, a także nowych inwestycji. Ponadto rośnie popyt na powierzchnie magazynowe. Łączna wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce w 2012 r. powinna utrzymać się na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego.

Wyniki za pierwsze miesiące roku 2012 przedstawiają stabilny rozwój rynku nieruchomości biurowych na obszarze Warszawie – wynajęto łącznie 125 000 m2 powierzchni biurowej, co stanowi o 37% mniej niż w 2011 r. Jednak biorąc pod uwagę liczbę zapytań do CBRE, tempo finalizowania umów powinno wzrosnąć i osiągnąć poziom porównywalny do 2011 r.

Rozwija się również rynek powierzchni biurowych w pozostałych większych miastach. W pierwszym kwartale 2012 r. na rynkach regionalnych zawarto umowy na ponad 100 000 m2 powierzchni biurowej. Wśród nich najpopularniejsze to Trójmiasto oraz Kraków.

Stawki czynszu w lokalach biurowych w najlepszych lokalizacjach Warszawy powoli rosną (obecnie wynoszą 26 – 27 euro za m2 – miesięcznie, podczas gdy w innych lokalizacjach są stabilne.

Na warszawskim rynku pokazuje się zwiększony popyt na nieruchomości handlowe – zwłaszcza w pierwszym kwartale 2012 r. CBRE prognozuje, iż ograniczona w stosunku do popytu ilość nowych inwestycji przewidziana na lata 2012-2013, doprowadzić może do rozchwiania stołecznego rynku, co powodować będzie dalszymi wzrostami stawek czynszów powierzchni handlowych w najlepszych centrach.

Stawki czynszu za powierzchnie handlowe w stolicy są najwyższe w całym kraju – w najlepszych lokalizacjach liczą 75 – 90 euro/m2 miesięcznie. Niedobór wolnej powierzchni handlowej powoduje wzrost cen- to normalne. W miastach takich jak Katowice, Łódź, lub Poznań, wolna powierzchnia handlowa dostępna jest od zaraz, a stawki czynszu w najlepszych lokalizacjach liczą 30 – 50 euro/m2 miesięcznie.

W pierwszym kwartale dobrze rozwijał się rynek powierzchni magazynowych. Najęto około480 000 m2, co oznacza 10% wzrostu w porównaniu z poprzednimi 3 miesiącami. Ponad 70% tej powierzchni wynajęto w odległości ponad 80 km od stolicy.

W Polsce jest obecnie 7,1 milionów m2 nowoczesnych powierzchni magazynowych. Na początku br. ukończono kilka inwestycji o powierzchni około 215 000 m2, a230 000 m2 znajdowało się w tym czasie w budowie. Poprawa na rynku najmu magazynów, skutkuje spadającym odsetkiem wolnych powierzchni na rynkach regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *