Co zamiast młotka?

gowździarka

Wbijanie gwoździ to charakterystyczna czynność towarzysząca praktycznie wszystkim pracom stolarskim, budowlanym i wykończeniowym. Jest to najszybszy i najbardziej efektywny sposób na łączenie ze sobą różnych elementów drewnianych, budowę prostych konstrukcji drewnianych lub tworzenie bardziej wyrafinowanych przedmiotów z drewna. Podstawowym narzędziem do wbijania gwoździ jest młotek. Co ciekawe, na rynku znajdziemy wiele typów młotków o różnych zastosowaniach oraz profesjonalne narzędzia pneumatyczne tj. gwoździarka. W praktyce każdy z nich może być użyty do wbijania gwoździ, choć najczęściej używa się do tego celu tzw. młotków ciesielskich. A jakich innych narzędzi możemy używać do wbijania gwoździ, jeśli akurat pod ręką nie mamy młotka?

gwoździarki

Gwoździarka na każdą kieszeń

Do wbicia gwoździa w deskę, płytę wiórową lub w twardą sklejkę, zamiast młotka możemy użyć dowolnie innego narzędzia o sporej wadze i przynajmniej jednej płaskiej krawędzi. Takim narzędziem może być siekiera, duży klucz płaski, ciężki pilnik, a nawet zwykły kamień. Oczywiście wygoda wbijania gwoździ przy wykorzystaniu tego typu przedmiotów będzie daleka od satysfakcjonującej, ale jeśli do wbicia mamy tylko kilka gwoździ, być może takie przedmioty okażą się dla nas zupełnie wystarczające. Problem pojawi się w momencie, gdy do wbicia mamy nie kilka, a kilkadziesiąt czy kilkaset gwoździ. W takiej sytuacji nawet operując specjalistycznym młotkiem, wykonanie tego typu pracy zajmie nam mnóstwo czasu i pochłonie wiele cennej energii. Dlatego w profesjonalnych pracach stolarskich zamiast ręcznych młotków coraz częściej wykorzystuje się takie urządzenia jak gwoździarki.

Automatyzacja procesu narzędziami

Nowoczesna gwoździarka pneumatyczna to specjalistyczne urządzenie do automatycznego wbijania gwoździ, najczęściej w takie materiały jak naturalne drewno, sklejka czy płyta wiórowa. Ze względu na sposób konstrukcji, na rynku znajdziemy gwoździarki taśmowe i bębnowe o różnej efektywności działania. Sprzęt tego typu możemy również klasyfikować ze względu na jego przeznaczenie. W tym sensie możemy mówić o takich urządzeniach jak gwoździarka dekarska (do prac dekarskich), do betonu, do wykonywania konstrukcji szkieletowych, do budowy schodów, do kładzenia podłóg, do układania wykładzin dywanowych, do montażu listew przypodłogowych i do wielu innych prac stolarskich, ogólnobudowlanych i wykończeniowych. Warto pamiętać, że gwoździarki to sprzęt wysoce specjalistyczny, pozwalający na wbicie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset gwoździ na minutę. W związku z tym, z narzędzi tego typu korzystają na ogół specjaliści. Oczywiście nie ma najmniejszych przeszkód, by po taki sprzęt sięgnął również amator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *