Sprzęt do pracy na wysokościach

szelki bezpieczeństwaW zasadzie każdy pracownik fizyczny jest narażony na rozmaite urazy i uszkodzenia ciała. Niektóre jednak zawody idą w parze z podwyższonym ryzykiem, wynikającym przede wszystkim z grożącego – w razie wypadku – niebezpieczeństwa. Do szczególnie potencjalnie groźnych należą te wypadki, które zdarzają się pracownikom wysokościowym. W takim przypadku odpowiednia odzież robocza oraz właściwe wyszkolenie to nie wszystko, co powinien posiadać pracownik, aby zwiększyć swoje szanse na bezpieczne przetrwanie sytuacji niebezpiecznej.

Dość logicznym wydaje się, że pracownik na wysokościach powinien być zabezpieczony odpowiednią uprzężą, która jest przyczepiona do systemu bezpieczeństwa linowego. W zasadzie szelki bezpieczeństwa różnią się między sobą niektórymi szczegółami, zależnie od wykonywanych na wysokościach prac; inaczej będą skonstruowane szelki dla elektryków, którzy pracują przy słupie wysokiego napięcia, a inaczej dla robotników kładących dach na domu. Prócz właściwego systemu zabezpieczeń oraz takiego wsparcia dla kręgosłupa, które zapewnia stabilność w razie upadku, szelki posiadają system dodatkowych kieszeni oraz pętli na narzędzia.

Gdy pracownik ma już szelki, a zwykle również kask, pozostaje istotna kwestia reszty stroju roboczego. Na pewno przydadzą się odpowiednie buty robocze, które mają właściwe, wzmocnione podeszwy dobrze trzymające się powierzchni i często wyposażone w specjalne klamry, umożliwiające unieruchomienia nóg np. na słupie. Zazwyczaj buty takie mają wzmocniony przód i wysoką cholewkę, która chroni kostkę przed wykręceniem przy nieprawidłowym postawieniu nogi. Podobnie istotne są dobrze przystosowane spodnie robocze – zazwyczaj w szelkach bezpieczeństwa nie ma dość miejsca, aby schować wszystkie niezbędne narzędzia oraz sprzęt łącznościowy. Z tego powodu spodnie muszą posiadać dodatkowe kieszeni, na tyle duże, aby zmieścić w nich sporo rzeczy, a przy tym zabezpieczone zamkiem. To pozwala na szybki dostęp do schowanych w kieszeni przedmiotów.

Nie bez znaczenia jest to, aby rękawice robocze przystosowane były nie tylko do rozmiaru pracownika, ale również do wykonywanych przez niego prac. Z tym zwykle nie ma jednak problemu, ponieważ wybór tego typu rękawic jest bardzo szeroki, a dodatkowo są to produkty dość tanie. Jeśli prowadzimy firmę i potrzebujemy regularnie sprzętu roboczego dla naszych pracowników, dobrym wyborem będzie nawiązanie relacji z firmą sprzedającą odzież roboczą – sklep bhp aitbhp.pl może zaoferować atrakcyjne zniżki dla stałych współpracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *