Na biznesowych salonach

Nikt nie lubi aspołecznych chamów. Czasem jednak niechcący możemy sami zostać tak odebrani. Jeśli ma to miejsce na spotkaniu biznesowym – tragedia gotowa. Oto kilka wskazówek, jak nie zostać zwolnionym przez słabe obycie w towarzystwie.

Gdy jesteś na imprezie biznesowej, powinieneś witać się przez podanie ręki. Dłoń podaje się każdemu, niezależnie od płci. Potrząśnij dłonią. Nie przesadzaj z siłą ścisku, gest ma być stanowczy, ale nie atakujący, czy wręcz przeciwnie – słaby, jakby wymuszony. Zapamiętaj ważna zasadę: osobom na podobnym Twojemu stanowisku pierwszy podajesz dłoń, w przypadku, gdy zapoznajesz się z szefem innej firmy lub kimś o szczebel wyżej od Ciebie w zawodowej hierarchii, czekasz aż druga strona wyciągnie rękę na powitanie.

Gdy trzeba kogoś przedstawić innej osobie, kieruj się dwoma ważnymi zasadami: przedstawiamy osobę zajmującą niższe miejsce w hierarchii osobie na wyższym stanowisku. Co do wieku, przedstawiaj zawsze osobę młodszą osobie starszej. Przedstawiaj się chętnie, ale nie wyskakuj jak Filip z konopi, gdy w jakimś nowym gronie trwa dyskusja. Podchodzenie do dwóch rozmawiających osób na przyjęciu stojącym jest uważane za niegrzeczność.

Podczas posiłków biznesowych trzeba wykazać się nienagannymi manierami. Serwetkę przeznaczoną do wycierania rąk i ust kładź na kolanach, ale dopiero w momencie, gdy wszyscy usiądą. I nigdy nie opieraj się na łokciach przy stole! Pozwolić sobie możesz na położenie samych dłoni i nadgarstków. Zanim zechcesz napić się z kieliszka – wytrzyj usta serwetką. Jedzenie rozpoczynaj, kiedy będziesz mieć pewność, że wszyscy goście mają przed sobą pełne talerze. Używaj sztućców, zaczynając od tych ułożonych najbardziej na zewnątrz. Podczas jedzenia unikaj dużych kęsów, przeżuwaj wolno i spokojnie. Zanim postanowisz posolić swoja porcję, spróbuj, czy w ogóle będzie to konieczne. Po posiłku połóż serwetkę na stole obok talerza, po jego lewej stronie.

Spóźnienie się jest wysoce nieeleganckie i świadczyć może o lekceważeniu osób uczestniczących w przyjęciu. Nigdy więc się nie spóźniaj. Jeśli będziesz wcześniej 5 minut, nic się nie stanie. Nie zapomnij o napiwku w restauracji. Po zakończeniu posiłku posiedź przy stole około pół godziny.

Jak widać, zasady dobrego zachowania w biznesowym towarzystwie nie są bardzo trudne. Wystarczy się trochę pilnować, ale zachowywać w miarę naturalnie. Inaczej ludzie od razu wyczują, że udajesz. Oni też udają, ale lepiej się maskują. Naucz się tego, a nie popełnisz żadnej strasznej gafy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *