Czym jest posadzka epoksydowa?

3867081661_b2369e1ffbW momencie, gdy zastanawiamy się, co zrobić, by w takich pomieszczeniach jak między innymi: garaż, magazyn czy też hala produkcyjna (czyli wszędzie tam, gdzie posadzka narażona jest na szczególne zabrudzenia) z łatwością utrzymać czystość, z pomocą przychodzi nam posadzka epoksydowa. Owa posadzka jest czymś w rodzaju samorozlewnej masy, która wyróżnia się na przykład szczelnością dla cieczy, czy też chemowytrzymałością oraz niezwykle wysoką wytrzymałością na ścieranie. Do jej podstawowych właściwości zaliczyć należy także wyjątkowo wysoką wytrzymałość na wszelkie obciążenia, na jakie jest narażona ze względu na to, w jakich pomieszczeniach się znajduje. Warto zauważyć, że oprócz wcześniej wymienionych pomieszczeń posadzka epoksydowa znalazła również zastosowanie w takich miejscach jak: wielopoziomowe parkingi, hangary lotnicze, nie tylko mniejsze, ale również potężne magazyny, w których gromadzone (przechowywane przez dłuższy czas) są nawozy, smary, paliwa, sól itp.

Zaznaczyć należy także, że stosuje się ją w przypadku bezspinowych posadzek używanych w przemyśle, owa posadzka epoksydowa pojawia się wtedy jako jedna z ich warstw (najczęściej a właściwie praktycznie zawsze) jako warstwa wierzchnia. Posadzki epoksydowe posiadają wiele różnych wersji, wymienić tutaj można na przykład posadzki lakiernicze, czy też rozlewno szpachlowe (spośród których wyróżnia się np. gładkie oraz antypoślizgowe). Po nałożeniu i zastygnięciu ten rodzaj posadzki zamienia się w posiadającą estetyczny wygląd posadzkę, która nie sprawia jakichkolwiek kłopotów z czyszczeniem jej. Jej dodatkową (bardzo dużą) zaletą jest to, że jest wytrzymała na obciążenia wynikające z poruszania się po niej takimi pojazdami jak na przykład wózki magazynowe. Ponadto wykazuje się wytrzymałością na takie środki jak: rozcieńczone zasady, kwasy, sole czy też różnego rodzaju oleje, na przykład rozcieńczalniki. Przed położeniem posadzki epoksydowej konkretnej marki, należy odpowiednio przygotować podłoże. Podstawowym warunkiem będzie w tym przypadku sprawdzenie czy posadzka nie będzie narażona na jakiekolwiek zawilgocenia od spodu. Do czynności, jakie należy wykonać przed położeniem posadzki zaliczyć należy: wyczyszczenie i wysuszenie nadającej się powierzchni – musi być ona odpowiednio twarda (mocna) – najlepiej, by była betonowa bądź cementowa. Jeśli mamy do czynienia z podłożem gładkim, to wcześniej powinniśmy nadać im szorstkości.

Ponadto warto pamiętać o właściwym odpyleniu i odkurzeniu podłoża, na którym później umieścimy posadzkę epoksydową. Niezbędne będzie także oczywiście wyrównanie podłoża. Na nierównym podłożu pod żadnym pozorem nie możemy kłaść ów posadzki. W tym celu warto wykonać fasety czy też uzupełnić ubytki używając do tego odpowiedniej mieszanki stworzonych w tym celu preparatów. Samo wykonywanie posadzki epoksydowej uzależnione będzie w dużej mierze od tego, czy będzie to wcześniej wspomniana posadzka lakiernicza o gładkiej czy też antypoślizgowej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *