Decoupage – oryginalny pomysł na zdobienie

Decoupage  to obecnie bardzo popularna technika zdobienia, która jeszcze do niedawna w Polsce była mało znana. Na czym ona polega? Dla niewtajemniczonych – na zdobieniu różnego rodzaju przedmiotów drewnianych, plastikowych i innych, przez naklejanie danego papierowego wzoru. Taki wzór jest na kilku warstwach papieru- pokrywa się je klejem tak żeby wtopiły się w powierzchnię. Wspólnie tworzą całość. Wzory i motywy wyglądają tak, gdyby zostały namalowane albo nadrukowane. Niemożliwe? A jednak. Oto wskazówki jak nauczyć się tego i robić samemu.

Najpierw wybierz sobie przedmiot jaki chcesz ozdobić oraz rodzaj papieru jaki będziesz kleić. Zasada jest tak, że im cieńszy tym  lepiej będzie z nim pracować. Następnie powycinaj fragmenty z wzorami jakie cię interesują. Sprawdź czy przedmiot, który będziesz obklejać jest suchy no i czysty. Niech to będzie np. drewniane pudełko z pokrywką. Być może chcesz zmienić jego kolor to pomaluj go zanim nakleisz wzór.

Wybierz klej. Będzie on zależał od tego jaki rodzaj powierzchni będziemy kleić np. drewno, szkło, plastik itp. Pędzelkiem nakładamy cieniutką warstwę kleju na  przedmiot, jak również na  powycinane kawałki. Przyklejaj te kawałki jeden po drugim, na siebie, ale bardzo równo.

Nie mogą się pofalować. Ważne aby poczekać aż klej z poprzedniej warstwy całkowicie się wchłonie. Nie nakładaj kolejnej warstwy, jeśli klej będzie mokry, bo nic z tego nie wyjdzie.

Całość zostaw do całkowitego wyschnięcia. Podklej brzegi jeśli widzisz że nie przylegają do końca. Możesz też za pomocą żyletki, czy nożyka przyciąć suche brzegi, które nie do końca się przykleiły.

Finalnym krokiem jest pomalowanie całości przedmiotu kilkoma warstwami kleju. Tutaj ta sama zasada – nakładaj kolejnej warstwy,  tylko gdy poprzednie jest sucha.

decoupageKiedy widzisz, że lakier jest suchy to przetrzyj wszelkie nierówności np. papierem ściernym. Pyl usuń. Po tym nałóż jeszcze jedną warstwę lakieru. Swój wygląd decoupage zawdzięcza dzięki tym warstwom lakieru. Z reguły nakłada się do pięciu warstw- efekt jest optymalny. Im więcej warstw tym częściej przecieraj powierzchnię papierem ściernym.

Bardzo popularna jest biżuteria dekorowana tym stylem np. kolczyki. Podłożem jest twardy karton wycięty w dowolnym kształcie – koła, kwadraty, prostokąty i inne. Na to nakładamy wzory i postępujemy zgodnie z kolejnością. Na koniec zakładamy do tego bigle i kolczyki gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *