Lokata rentierska, konto oszczędnościowe, a może zwykły depozyt- co wybrać?

Wśród społeczeństwa rośnie świadomość dotycząca inwestowania i oszczędzania. Polacy, jeśli tylko mają z czego, to chętnie odkładają nadwyżki finansowe i co ważne- starają się, by pieniądze na siebie pracowały.

Mnogość produktów bankowych rodzi problem z optymalnym wyborem

Na rynku finansowym jest mnóstwo produktów, które pozwalają efektywnie i efektownie oszczędzać i inwestować, ale w związku z tym, że jest ich tak dużo, to nie zawsze każdy jest w stanie dopasować produkt optymalnie do siebie.

Ogromną popularnością, jeśli chodzi o inwestowanie, cieszą się lokaty bankowe. Jeśli mowa o oszczędzaniu, to prym wiodą konta oszczędnościowe. Oba produkty wspaniale się wzajemnie uzupełniają i najlepiej byłoby, gdyby powstał jeden taki, który zawierałby zalety zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowego. Typowego takiego produktu bankowego nie ma, ale jest coś, co można nazwać połączeniem długoterminowej lokaty bankowej z kontem oszczędnościowym. Mowa jest o lokacie rentierskiej. Jest to mało popularny produkt, nie tylko polskich banków. Niewiele instytucji posiada w swoich ofertach tego typu lokaty, z uwagi na to, że przeznaczone są w zasadzie wyłącznie dla zamożnej części społeczeństwa, a jak wiadomo, w dzisiejszych czasach niewielu ludzi jest stać na to, by co miesiąc wpłacić na lokatę kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ci, których na to stać, mają możliwość zostać rentierami, czyli żyć z wypracowanych odsetek pochodzących z lokaty rentierskiej.

Lokata rentierska – połączeniem lokaty długoterminowej z kontem oszczędnościowym

Nie bez powodu mówi się o tym, że produkt ten jest połączeniem dwóch bardzo ciekawych form, oszczędzania i inwestowania. Konsument ma tutaj do czynienia z połączeniem zalet obu produktów, plus zamianą ich wad na zalety. Jak to wygląda w rzeczywistości? Konsument w momencie zakładania lokaty, ustala z bankiem stały procent od wpłaconego kapitału.( Jeśli mowa o dużych kwotach deponowanych na lokacie rentierskiej, to konsument z bankiem negocjuje oprocentowanie w taki sposób, by obie strony były zadowolone. W przypadku niższych kwot, klient nie ma możliwości negocjacji i co za tym idzie- zarobi mniej.) A więc po ustaleniu stałego oprocentowania i określeniu, na jak długo zostaje zawarta umowa lokaty rentierskiej( najbardziej opłaca się długi okres), pieniądze pracują, a bank wypłaca rentierowi co miesiąc, lub rzadziej, określoną sumę środków. Reasumując- środki finansowe zostają ulokowane na długi okres, tak jak w przypadku lokaty długoterminowej. Jest też ustalony stały procent, tak, jak w lokacie terminowej ze stałym oprocentowaniem. Jak widać- mowa o aspektach, które nakazywałyby nazywać ten produkt zwykłą lokatą terminową. Nie można tego zrobić z tego względu, że lokata rentierska działa na innych zasadach, niż tradycyjna lokata terminowa. Nie ma tu kapitalizacji odsetek. Są one wypracowywane przez cały czas, ale nie poprzez ich kapitalizację. Bank za „wypożyczenie” określonej sumy od konsumenta, wypłaca mu co jakiś czas określoną kwotę. Pozytywnym aspektem różniącym lokatę rentierską od zwykłej, to fakt, że środki nie są w całości zamrożone na długi czas. Wypłata odsetek nie następuje po ustaniu okresu lokacyjnego, tylko w czasie jego trwania.

A jakie cechy produkt ten „zapożyczył” od konta oszczędnościowego? Przede wszystkim bezpieczeństwo środków na koncie. Druga sprawa, to oszczędzanie, bo na to w zasadzie jest nastawiony konsument otwierając lokatę rentierską. Chcą poważnie inwestować i oczekiwać ogromnych zysków, należy obrać inną drogę inwestycyjną. Tutaj w głównej mierze oszczędza się i tylko przy okazji wypracowuje zyski. To co różni lokatę rentierską i konto oszczędnościowe w pozytywnym sensie, to oprocentowanie. W przypadku lokaty rentierskiej nie trzeba się obawiać tego, że oprocentowanie ulegnie obniżeniu, co inaczej wygląda w przypadku konta oszczędnościowego. A więc wada konta oszczędnościowego zostaje zamieniona na zaletę w lokacie rentierskiej.

Jak widać, uzasadnione jest to, że lokatę rentierską można nazwać połączeniem lokaty długoterminowej i konta oszczędnościowego. Oszczędzanie i inwestowanie w jednym. Niestety to, co odróżnia ten produkt od dwóch pozostałych ,to fakt, że nie jest on dostępny dla każdego konsumenta. Przewidziany został wyłącznie dla zamożnej części społeczeństwa. Inaczej to wygląda w przypadku dwóch wcześniej omawianych produktów. Są ogólnodostępne i przewidziane niemal na każdą kieszeń.

Artykuł powstał na podstawie informacji z rankinglokatbankowych.blogspot.com – blog o skutecznym inwestowaniu oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *