Lokaty gwarantujące płynność środków finansowych

Na rynku bankowym wiele placówek świadczących swoje usługi na terenie naszego kraju oferuje swoim klientom sposób pomnażania dochodów poprzez zyski generowane dzięki skorzystaniu z lokaty overnight.

Co to jest lokata overnight?

Nawet krótkoterminowe lokaty bankowe wymagają upływu choćby jednego miesiąca czasu, żeby mogły zostać naliczone odsetki za zdeponowanie określonej wartości środków finansowych. Odstępstwem od tego standardu jest jeszcze dość mało popularny na rynku krajowym produkt bankowy, jakim jest lokata overnight. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju lokata zakładana jest tylko na jedną noc i w tym czasie generuje zyski pod postacią odsetek bankowych. Właściciel określonych środków finansowych w ciągu dnia może nimi swobodnie dysponować, a o ustalonej przez bank godzinie przelewa je na lokatę nocną by znów rano mogły pojawić na jego kocie.

Jak działa lokata nocna?

O ustalonej przez banki popołudniowej porze dnia, którą najczęściej jest godzina siedemnasta, środki z osobistego konta klienta zostają przelane na lokatę i do godziny zazwyczaj ósmej rano generują zyski w postaci odsetek bankowych. Po przelaniu skapitalizowanych środków na konto klienta znów może z nich swobodnie korzystać. Przelania kapitału na lokatę overnight może dokonać samodzielnie ich właściciel lub mogą być codziennie transferowane automatycznie przez cały okres trwania założonej lokaty. Dla zabezpieczenia nagłych wypadków i potrzeby korzystania z pieniędzy w godzinach nocnych, klient określa minimalną wartość środków finansowych, jakie powinny zostać na jego koncie osobistym.

Kto może skorzystać z lokaty overnight?

Ponieważ oferta overnight wymaga wpłaty minimalnej kwoty, w zależności od placówki bankowej, o wartości oscylującej od dziesięciu tysięcy nawet do pięciuset tysięcy złotych, jest to lokata przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorców. Niektóre banki odchodząc od tej zasady umożliwiają również skorzystanie z nocnej lokaty terminowej osobom fizycznym. Ten rodzaj nietypowej lokaty to doskonałe rozwiązanie dedykowane w pierwszej kolejności dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie mogą skorzystać z klasycznej oferty lokaty terminowej ze względu na konieczność posiadania stałego dostępu do swoich środków finansowych. Lokata nocna dotyczy zarówno depozytów w złotych, jak również i deponowanych w walucie obcej. Jak pokazuje dla tego typy lokaty ranking – jej stopa procentowa oscyluje pomiędzy od dwóch do sześciu procent. Jednak warto wiedzieć, że większość placówek bankowych umożliwia prowadzenie przez klientów negocjacji warunków ustalania oprocentowania w przypadku zakładania lokaty overnight.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *