Czym są quadrocoptery?

quadrocopter

Drony stają się coraz bardziej popularne, zarówno pośród profesjonalistów, jak i amatorów. Ci pierwsi stosują te interesujące maszyny najczęściej do wykonywania niepowtarzalnych zdjęć lub filmów, którymi możemy się później zachwycać podczas oglądania na przykład relacji sportowych. Dla tych drugich drony są po prostu fascynującym hobby, któremu dają upust na pokazach lotniczych i zjazdach miłośników modeli latających. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów dronów są tak zwane quadrocoptery – bardzo charakterystyczne maszyny, które zbudowane są na planie dużej litery „X”. Oczywiście, spotyka się również drony tego rodzaju skonstruowane w układzie krzyża (czy też jak kto woli: „plusa”), jednak są ne o wiele mniej popularne. Przyczyny tego stanu rzeczy należy doszukiwać się w fakcie, że właściwie każdy quadrocopter wyposażony jest w kamerę lub aparat fotograficzny. Jeżeli dron jest zbudowany na planie krzyża, jedno z jego ramion wchodzi w kadr wspomnianej kamery lub aparatu, drastycznie obniżając w ten sposób atrakcyjność wykonywanych zdjęć. Quadrocopter w kształcie litery „X” umożliwia zamontowanie kamery z przodu i skierowanie jej oka w kierunku lotu urządzenia. Dzięki temu zdjęcia są „czyste”, bowiem żadne z ramion drona nie wchodzi w kadr.

quadrocopter

A jak właściwie działa taki quadrocopter? Jak to się dzieje, że w ogóle wznosi się w powietrze? Każdy dron tego typu wyposażony jest w dokładnie cztery silniki, które napędzają cztery śmigła. Każdy z nich jest umieszczony na końcu ramienia, które układają się we wspomniane wcześniej wzory przypominające dużą literę „X” lub znak plusa. Co ciekawe, silniki te dobrane są w pary: dwa z nich obracają swoimi śmigłami zgodnie z ruchami wskazówek zegara, natomiast pozostałe dwa kręcą nimi w przeciwnym kierunku. Samych śmigieł też stosuje się dwa rodzaje – ich nazwy pochodzą z języka angielskiego i brzmią „pusher propeller” oraz „normal propeller”. Dlaczego do budowy quadrocopterów używa się dwóch rodzajów śmigieł? Właśnie dlatego, że silniki tych maszyn działają parami, które obracają śmigła w przeciwnych kierunkach. Zastosowanie identycznych śmigieł zaowocowałoby dwiema znoszącymi się nawzajem siłami ciągnącymi, w efekcie czego quadrocopter nie byłby w stanie się w ogóle unieść.

Z racji tego, że tego typu drony unoszą się za pomocą ustawionych pionowo śmigieł, quadrocoptery zaliczane są do tej samej rodziny maszyn latających, co helikoptery. Stabilność lotu i bardzo wysoka sterowność tych urządzeń sprawia, że są wręcz wymarzonym wyborem dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani kręceniem filmów w przestworzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *