Odliczanie VAT od samochodu osobowego – zmniejszanie kosztów przedsiębiorców

odliczanie vat od samochodu osobowego

Współcześnie coraz więcej Polaków poszukuje różnorodnych sposobów oszczędzania w odniesieniu do rozmaitych produktów. Rynek w naszym kraju ustawicznie się rozwija jednak podwyżki cen w praktycznie każdej sferze produktowej stwarza, że prawdziwe jakościowe życie staje się coraz trudniejsze. Rząd w miarę posuwania się negocjacji do przodu oferuje obecnie wiele usprawnień w różnych dziedzinach pozwalających klientom na odliczenie od zakupu składki VAT-owskiej.

odliczanie vat od samochodu osobowegoOd 2014 roku wszyscy podatnicy zobowiązani do uiszczania składki VAT coraz częściej dzięki nowym możliwościom prawnym praktykują odliczanie VAT od samochodu osobowego.

Odliczanie VAT od samochodu osobowego może być częściowe lub pełne – o ile zakupywany samochód będzie użytkowany wyłącznie do celów firmowych. Te same zasady odliczania VAT-u od samochodów obowiązują względem aut osobowych i ciężarowych.

Jednak przedsiębiorcy, którzy używają w firmie jednego z tych rodzajów wykorzystując je jednocześnie do celów prywatnych mogą stracić połowę wartości odliczenia.

Do końca 2013 roku odliczanie VAT od samochodu osobowego nabywanego przez przedsiębiorcę umożliwiało mu dokonanie odliczenia w wysokości do 60% VAT-u wykazywanego na fakturze – nieprzekraczającego jednak kwoty 6 tysięcy złotych. W roku obecnym odliczenie VAT od samochodu osobowego nie jest ograniczone w zakresie pozostałych kosztów eksploatacyjnych. Skutkiem, czego istnieje wiele możliwości dla każdego przedsiębiorcy by zmniejszył należną wartość VAT. Można to zrobić między innymi poprzez odliczanie VAT-u z faktur wystawionych za naprawę firmowego samochodu.

W nadchodzących latach warunki oraz możliwości odliczania VAT-u od samochodów osobowych i nie tylko mają się zmienić. Z informacji zamieszczanych na stronach rządowych wynika, że restrukturyzacji mają podlegać przede wszystkich przepisy określające same prawo do dokonania odliczeń.

Najistotniejszą zmianą jest to, że samochody osobowe, które będą użytkowane wyłącznie na cele firmowe będą mogły uzyskać prawo do pełnego odliczenia VAT w obrębie wszystkich trzech pól. Do tych sfer należą: sam zakup samochodu, zakup paliwa oraz wydatki związane z ogólną eksploatacją – jak naprawa i ubezpieczenie pojazdu. Nadchodzące zmiany nie będą jednak korzystne dla wszystkich – najbardziej zyskają właściciele samochodów osobowych (którzy obecnie mogą odliczyć VAT do 60 % wartości) jednak przedsiębiorcy posiadający samochody ciężarowe oraz specjalistyczne będą musieli liczyć się z zwiększonymi kosztami (obecnie posiadają oni prawo do pełnego odliczenia VAT-u jednak w zakładanych zmianach wartość ta zostanie zmniejszona o połowę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *