Wiercenie, wycinanie, wkręcanie, kilka słów o wielofunkcyjności wiertarek.

wiertarki

Jeśli wydaje Ci się, że wywiercenie otworu w twardym betonowym murze to szczyt możliwości twojej wiertarki, prawdopodobnie jesteś w głębokim błędzie. Współczesny sprzęt wykorzystywany do wiercenia to w zdecydowanej większości przypadków sprzęt wielofunkcyjny, a ilość prac, jakie można przy jego pomocy wykonać, jest naprawdę przeogromna i często zależy wyłącznie od naszej spostrzegawczości, a czasami po prostu od potrzeby chwili.

wiertarkiO podstawowej funkcji, jaką spełnić potrafi każda wiertarka, warto powiedzieć tyle, że współcześnie wiercić możemy praktycznie w każdym typie materiałów. Mogą być to ceglane lub betonowe ściany, może być to kamień lub ceramika, może być to nawet szkło. Naturalnie wiercić możemy również w drewnie, plastiku czy metalu. Wszystko jest możliwe po zastosowaniu odpowiedniej końcówki, czyli wiertła. Jeśli dobierzemy odpowiednie wiertło, z wywierceniem otworu w dowolnym z tego typu materiałów poradzić powinna sobie w zasadzie każda wiertarka – oczywiście im lepsza, tym precyzja wiercenia będzie większa, a sama praca łatwiejsza.

Współczesne wiertarki dzięki dużej różnorodności końcówek mogą pełnić także wiele innych funkcji. Mogą stać się wyrzynarką, dzięki której wytniemy okrągły otwór w desce lub płycie kartonowo-gipsowej. Mogą być wkrętarką, dzięki której skręcenie kompletu mebli zajmie nam kilka godzin, zamiast kilku dni wytężonej pracy. Mogą być również szlifierką, dzięki której wyczyścimy zardzewiały kawałek metalu lub zdrapiemy starą, łuszczącą się farbę z drewnianego płotu. Dodatkowych funkcji może być znacznie więcej, łącznie z możliwością burzenia ścianek działowych czy kruszenia starej terakoty. Wszystko zależy od konkretnego modelu wiertarki, oferowanych przez nią funkcji, mocy samego urządzenia oraz końcówek, jakie do niej dokupimy. W tym ostatnim przypadku nie warto oszczędzać. Dobre wiertła lub końcówki wykonane z twardego metalu o zwiększonej wytrzymałości to najlepsza gwarancja efektywnej pracy z wiertarką każdego typu. Nawet najmocniejszy sprzęt może okazać się zbyt słaby, jeśli korzystać będziemy z najtańszych wierteł, które stępią się po nawierceniu kilku otworów.

Możliwych zastosowań wiertarek prawdopodobnie jest jeszcze więcej. Sama konstrukcja urządzenia choć w zasadzie bardzo prosta, daje jednak sporo możliwości, z których producenci coraz częściej korzystają, dodając kolejne funkcjonalności. Dzięki temu pojedyncze urządzenie w ostatecznym rozrachunku może okazać się jedynym elektronarzędziem, jakiego będziesz potrzebował w swoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *