Kamery IP – sposób na bezpieczeństwo

kamera IP

Rozwój sieci komputerowych oraz powszechna dostępność sprzętu i internetu sprawia, że coraz więcej osób korzysta nie tylko z komputerów, ale także z innych urządzeń peryferyjnych, które dają możliwość pełniejszego korzystania z możliwości globalnej sieci. Jednym z takich sprzętów są kamery IP. Do czego służą i gdzie są wykorzystywane podpowiemy w tym artykule.

Kamera IP – co to jest

Kamery IP to urządzenia rejestrujące dźwięk i obraz, które stworzono do pracy w ramach sieci komputerowych. Wykorzystują one protokół sieciowy TCP/IP – ten sam, który powszechnie stosowany jest przez wszystkie urządzenia podłączone do globalnej sieci www. W efekcie, dzięki zastosowaniu tej technologii, ten rodzaj rejestratorów może pracować wśród urządzeń funkcjonujących w infrastrukturze sieci komputerowych. Takie rozwiązanie sprawia, że kamerami IP z powodzeniem można zarządzać i oglądać zarejestrowany obraz z dowolnego miejsca na świecie. Co więcej, protokół sieci LAN nie tylko pozwala na przesyłanie danych w sieci, ale także może być zarazem źródłem zasilania. Służy temu funkcja PoE (Power over Ethernet). Coraz częściej kamery IP działają także bezprzewodowo wykorzystując możliwości, jakie daj w Wi-Fi.

Kamery IP generalnie składają się z obiektywu (o zmiennej lub stałej ogniskowej), przetwornika obrazu, modułu sieciowego oraz serwera mediów strumieniowych. To właśnie serwer kompresuje obraz (wykorzystuje do tego celu kodek H.264) i przesyła w dowolne miejsce w ramach sieci, do której kamera została podłączona.

Współczesne kamery IP wyposażone są w czujnik ruchu, doświetlacz podczerwieni, a niektóre dodatkowo posiadają mikrofon lub głośnik.

Zastosowanie kamer IP

Obecnie kamery IP mają niezwykle szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są zarówno w miejscach publicznych, jak i prywatnych. Bez wątpienia najczęściej stosuje się je do monitorowania przestrzeni publicznych – np. małych sklepów, które w ten sposób chroni się przed kradzieżą. W takim miejscu, oprócz kamer, warto stosować rejestratory, które archiwizować będą nagrania. Ten typ kamer stosują także pracodawcy, którzy pragną nadzorować pracę pracowników oraz zapobiegać zniszczeniom mienia publicznego. Sprawdzą się także do monitorowania trudno dostępnych lub odległych miejsc (w magazynie czy strychu) oraz obszarów szczególnie wrażliwych – np. serwerowni.

W przypadku zastosowań o charakterze prywatnym kamery IP są także niezwykle szeroko wykorzystywane. Łatwość obsługi oraz stworzenia niewielkiej sieci sprawia, że przy ich konstruowaniu nie trzeba korzystać z usług specjalisty. Bez wątpienia, ten rodzaj kamerek najczęściej wykorzystywany jest do prowadzenia wideo rozmów realizowanych za pomocą ogólnodostępnych programów komputerowych (Skype czy gg). Jednakże kamerki internetowe to także doskonale narzędzie do tworzenia monitoringu przestrzeni prywatnej. Można je instalować w pokoju dziecięcym, aby mieć nadzór nad zabawą i bezpieczeństwem dzieci, czy w całym domu, aby kontrolować pracę opiekunki. W ten sposób można monitorować garaż czy parking. Sprawdzą się także jako element bieżącego monitoringu – nagrania oraz stan bieżący można nadzorować z każdego miejsca na świecie pod warunkiem, że będzie się miało dostęp do sieci www. Kamerki IP to także sposób na stałą opiekę nad osobami starszymi. Co więcej, to urządzenie – dzięki mikrofonom – może stanowić także zestaw do komunikacji.

Łatwość obsługi, montażu i konfiguracji kamer IP sprawia, że stają się one coraz popularniejszym elementem życia publicznego i prywatnego. Zasadniczo mogą poprawiać poczucie bezpieczeństwa oraz zabezpieczać i dokumentować różnorodne zdarzenia losowe zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatnej.

Więcej o kamerach IP znajdziesz na https://monitoruj.pl/kamery-ip.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *