Rodzaje stołów bilardowych

stoły bilardowe

Gra w bilard rozwija się aktywnie od kilkudziesięciu lat – zarówno w dziedzinie profesjonalnej gry np. w snookera, jak również amatorskich rozgrywek. Obecnie w wielu barach pojawiają się stoły bilardowe, na których każdy lubiący taki rodzaj rozrywki może wynająć sobie grę na godziny. Coraz więcej osób, budując własny dom, decyduje się na wstawienie stołu np. do piwnicy, aby w wolnych chwilach móc zagrać dla rozluźnienia. Dobrze jest jednak wiedzieć, że stoły bilardowe różnią się od siebie kilkoma rzeczami, i aby dobrać odpowiedni, trzeba najpierw rozeznać się w temacie.

Większości amatorów najbardziej znana jest klasyczna odmiana bilardu, czyli taka, gdzie gra się według różnych zasad do momentu wbicia ostatniej bili do łuzy. Z tego powodu stoły bilardowe w naszej wyobraźni posiadają łuzy; w rzeczywistości zaś, choć w większości odmian gry faktycznie tak jest, to jednak istnieją stoły bez dziur. Takie wykorzystuje się przede wszystkim podczas gry w karambol. Oczywiście, wszystkie łuzy mają różne rodzaje, w ramach których mogą różnić się kształtem oraz wielkością – jest to jednak często niezauważalne dla gracza niezaawansowanego.

Jeśli chodzi o dobór stołu bilardowego do wnętrza, to najważniejszą rzeczą jest jego rozmiar. Zbyt duży stół nie będzie wygodny w grze – sprawi, że część odbić będzie niewygodna do wykonania, na przykład ze względu na bliskość ściany. Choć kije bilardowe mają odbijak, a więc gumową część na grubszym końcu, to jednak w ramach komfortu gry warto wybrać do takiego pomieszczenia stół nieco mniejszy. Standardowe stoły do rozgrywek amatorskich mają zwykle wielkość w stosunku 2:1, jeśli chodzi o stosunek długości do szerokości. Można jednak zakupić także stoły niestandardowe. Dobrze jest wiedzieć, że wielkość stołów bilardowych określa się w stopach – stół do zwykłej odmiany bilardu liczy sobie maksymalnie 9 stóp, podczas gdy do snookera – 12 stóp.

W przypadku, kiedy mamy chęć organizacji w swoim klubie czy salonie rozgrywek turniejowych, musimy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu stołu. Stoły do snookera są zwykle nie tylko większe, ale mają również określone z góry rozmiary, których należy się trzymać. Co więcej, ich płyta – czyli przestrzeń pokryta płótnem, na której toczona jest rozgrywka – jest zwykle trójdzielna w budowie. Wpływa to na zachowanie bili i stabilność samej gry.
Ostatnim elementem, który musimy wybrać, kiedy kupujemy stoły bilardowe, jest ich wygląd. Zazwyczaj wykonane są one z wysokiej jakości drewna oraz dobrego gatunkowo sukna, po którym bile poruszają się pewnie i bez nadmiernych tarć. Do salonu warto zakupić również odpowiednie preparaty do czyszczenia i pielęgnacji stołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *