Półbuty – buty uniwersalne

Jest to specyficzny rodzaj butów w których cholewki sięgają maksymalnie tylko do kostek lub ich w ogóle nie ma. Mogą być sznurowane lub wsuwane, zapinane na klamrę lub sznurówki. Na polskim rynku możemy się spotkać z kilkoma rodzajami półbutów, oto przykłady:

–                    półbuty damskie

–                     półbuty męskie

–                     półbuty dziecięce

–                    półbuty sportowego

–                    półbuty robocze

–                    półbuty wojskowe

Na ziemiach polskich półbuty były noszone już w średniowieczu. Obecnie na polskim rynku obuwniczym mianem „ pantofle” określa się elegancki rodzaj półbutów zarówno męskich jak i damskich. Ich charakterystyczna cecha to niska cholewka, zazwyczaj poniżej kostki z obcasem z bez. Obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu i wprowadzaniu na rynek detaliczny coraz to nowsze wzory, fasony i kolory półbutów. Warto nadmienić, że but nie tylko ma dobrze wyglądać na stopie, ma również spełniać funkcje codzienną. Wygoda noszenia to podstawa przy zakupie półbutów. Myślę, że bardziej zależy nam na zdrowiu niż wyglądzie.

Jak zatem dobrać pod siebie odpowiednie półbuty?

Przede wszystkim ważny jest prawidłowy pomiar stopy, który pozwoli nam na dobranie właściwego rozmiaru obuwia. Najprostsza i najszybsza metoda to za pocą kartki papieru, linijki, długopisu i miarki. Poniżej instrukcja jak wykorzystać wymienione materiały:

Na kartce stawiamy stopę i zaznaczamy punkt za piętą i punkt przed najdłuższym palcem stopy, następnie od linijki rysujemy prostą kreskę łączącą te dwa punkty i mierzymy odległość między nimi – to da nam wymiar naszej stopy w centymetrach. Powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że trzeba do tego wymiaru dodać około 10 mm, aby buty nie były za ciasne. Zaleca się zmierzyć obie stopy, ponieważ – oto ciekawostka, która może zaskoczyć – każdy z nas ma jedną stopę większą od drugiej. Inny sposób mierzenia stopy w przypadku, gdy chcemy kupić buty innej osobie lub dziecku. Również łatwo można zmierzyć rozmiar buta oznaczając długość stopy danej osoby na patyczku, a przy kupowaniu wsadzić kijek do buta i w ten sposób wybrać właściwy rozmiar buta. Trzeba wziąć pod uwagę również tęgość stopy i zaleca się również dodać około 10mm. Każdy pomiar jest określany właściwie, dlatego przy zakupie nowych butów musimy je „rozchodzić” by były dopasowane pod nas. Dobrze jest przymierzać buty w skarpetkach, w których zazwyczaj chodzimy. Buty nie mogą być za małe, bo to utrudnia chodzenie i doprowadza do zniekształceń stóp, ani za luźne gdyż nie będą one wtedy spełniały swoich funkcji. Mierz buty do tego momentu, aż będziesz pewien, że są dopasowane do Twojej stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *