Dlaczego lampy HPS są polecane przy uprawie roślin?

8688450328_1f716ceb7f_cWysokociśnieniowe lampy sodowe, bo tak brzmi pełna i poprawna nazwa lamp typu HPS to niezwykle wydajny rodzaj świetlówek, który ze względu na szeroką gamę emitowanego światła oraz dużą moc, znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie, a dokładniej rzecz biorąc w szklarniowych lub domowych uprawach roślin – zapewnia odpowiednią ilość światła sprzyjającą procesom wegetacji, intensywnego wzrostu roślin, a także ich procesu kwitnienia.

Lampy HPS w odróżnieniu od zwykłych świetlówek kompaktowych zwykle posiadają znacznie większy zakres dostępnej mocy, dlatego dużo łatwiej przy ich pomocy planować rozwój uprawy i budowę samej szklarni. Dodatkowo widmo światła, jakie emitują tego typu lampy, niemal w stu procentach pozwala na zaspokojenie potrzeb praktycznie wszystkich gatunków roślin. Oczywiście przy zaawansowanych uprawach, znając dokładne potrzeby wegetatywne konkretnych gatunków roślin uprawnych, standardowe lampy HPS mogą być wspomagane przez świetlówki emitujące światło w innym zakresie widma. Tak, by zapewnić roślinie idealne warunki potrzebne do jej rozwoju, na przykład na etapie kiełkowania czy kwitnięcia.

Zaletą tego typu świetlówek jest ich cena – są to świetlówki stosunkowo tanie, a do tego powszechnie dostępne. Decydując się na zakup lamp tego typu trzeba jednak pamiętać o zakupie specjalnych modeli przeznaczonych do uprawy roślin, a nie zwykłych świetlówek stosowanych w oświetleniu ulicznym – w lampach ustawianych przy drogach. Kolejną zaletą, o której już wcześniej była częściowo mowa, jest stosunek mocy lampy HPS do ilości oferowanego przez nią światła. W tym przypadku jest to stosunek niezwykle korzystny – po prostu tego typu lampy są znacznie bardziej wydajne, jeśli chodzi o jasność światła, w stosunku do innych rodzajów często spotykanych na rynku świetlówek, na przykład tradycyjnych świetlówek kompaktowych.

Pewnym problemem w przypadku lamp typu HPS może być dostępność oraz koszt zakupu niezbędnego do ich działania osprzętu. Chodzi tu przede wszystkim o stateczniki, zapłonnik, czyli popularny starter, kondensator, oprawkę do lampy oraz kable z kostkami, przy pomocy których podłączymy lampę do prądu. Bez niektórych z tych części, na przykład bez kondensatora można ostatecznie się obejść. Warto jednak zainwestować od razu w komplet osprzętu, dzięki czemu cały zestaw będzie działał długo i maksymalnie wydajnie. Tego typu dodatków raczej nie kupimy w pierwszym lepszym sklepie z żarówkami. Trzeba ich poszukać w Internecie, albo w dobrze zaopatrzonym sklepie z artykułami elektrycznymi.

Dla zainteresowanych tematem lamp HPS: http://www.flora-fauna.pl/pol_m_Oswietlenie_Lampy-HPS-179.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *