Szukając nowego komputera wiele osób stara się znaleźć idealny balans pomiędzy wydajnością pracy sprzętu i jego ceną. W związku z tym pojawiają się również pytania, jaka ilość i jaki rodzaj pamięci RAM będzie optymalny w codziennym użytkowaniu komputera? Odpowiedzi na te pytanie należy szukać przede wszystkim u producentów oprogramowania komputerowego. To właśnie rodzaj zastosowanego oprogramowania determinuje ilość RAM-u, którego będziemy potrzebować do płynnego działania komputerowych programów. Szeroki wybór pomięci ram znajdą Państwo na stronie https://www.esus-it.pl/pol_m_PAMIECI-RAM_PAMIECI-RAM-SO-DIMM_PAMIECI-RAM-DDR3-SODIMM-136.html
Ilość i rodzaj pamięci RAM stosowanej w kolejnych generacjach komputerów szybko się zmienia. W przypadku dawanych systemów 32bitowych maksymalna ilość pamięci, z jakiej mógł korzystać komputer wynosiła około 3GB. W nowych systemach 64bitowych takich ograniczeń już nie mamy. Ograniczeniem może być natomiast ilość wolnych slotów na płycie głównej i jej ograniczenia techniczne. Obecnie najbardziej popularna na rynku, w przypadku laptopów, jest pamięć SO DIMM DDR3 1600 MHz. Jest to trzecia generacja pamięci typu DDR. W stosunku do poprzedniczki, pamięć DDR3 zużywa zdecydowanie mniej energii i pracuje w niższym napięciu prądu. Poza tym wyższa jest częstotliwość, w jakiej pracuje. Czy tego typy parametry mają jednak bezpośredni wpływ na wydajność działania laptopa? Niekoniecznie.
Częstotliwość, w jakiej pracują kolejne generacje pamięci operacyjnej w komputerach dedykowanych do użytku prywatnego, jedynie w niewielkim stopniu przekłada się na szybkość działania poszczególnych aplikacji czy systemu operacyjnego komputera. Zdecydowanie ważniejsza jest tutaj ilość dostępnej pamięci. Tej im więcej w komputerze tym lepiej. Obecnym standardem w komputerach osobistych jest 4GB RAM-u. Jeśli korzystasz z wielu aplikacji w tym samym czasie, pracujesz z grafiką lub zajmujesz się obróbką materiałów wideo, z pewnością taka ilość pamięci Cię nie zadowoli. W takiej opcji najlepiej sięgnąć po najbardziej wydajne kości pamięci SO DIMM DDR3 1600 MHz o jak największej pojemności – 4GB lub 8GB każda lub sięgnąć po pamięć bazującą na najnowszym standardzie DDR4.
Wyższa częstotliwość, w jakiej pracuje pamięć RAM, ma większe znaczenie w dłuższych i bardziej złożonych procesach obliczeniowych, a zatem ten parametr techniczny będzie miał znaczenie jedynie dla wąskiego grona użytkowników prywatnych. Obecnie, największą popularnością cieszą się wspomniane już wcześniej pamięci typu SO DIMM DDR3 1600MHz i jeśli użytkownik nie wymaga od swojego laptopa niespotykanie wysokich osiągów, ten rodzaj pamięci będzie w codziennym użytkowaniu komputera zupełnie wystarczający.