Specjalistyczne żywienie chorych kotów

karma dla kota

Choć zwykle dbamy o zdrowie naszych mruczących podopiecznych, to zdarza się – zarówno za sprawą genetyki, jak również zwykłego przypadku – że kot poważnie zachoruje. Wtedy, prócz terapii prowadzonej przez doświadczonego lekarza weterynarii, często niezbędna jest zmiana diety. Właściwe żywienie może w wielu przypadkach zahamować rozwój schorzenia, poprawić stan kota czy szybciej doprowadzić go do powrotu do zdrowia.

kotNiekiedy to właśnie nieodpowiednia dieta, będąca przykładem braku wiedzy na temat żywienia, ale też chęci dogodzenia podopiecznemu, jest jedną z przyczyn pojawiających się problemów. Z tego powodu ważne jest, aby wraz z lekarzem weterynarii stwierdzić, czy niezbędne są tylko radykalne zmiany w dotychczasowym żywieniu, czy wprowadzenie profesjonalnej karmy weterynaryjnej dla kotów.

Nigdy bez konsultacji

Większość dostępnych karm suchych to tzw. karmy bytowe dla kotów. Oznacza to, że jest to żywienie dostosowane do potrzeb kotów zdrowych, którym należy dostarczyć po prostu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Co więcej, karmy bytowe, jak sama nazwa mówi, służą do utrzymania w czasie bytowania, czyli mogą być podawane kotom przez całe ich życie bez uszczerbków na zdrowiu. Karmy weterynaryjne dla kotów z definicji są karmami, które należy wprowadzać jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii – są to bowiem karmy specjalistyczne, służące w większości przypadków nie do żywienia długofalowego, a do podawania w okresie trwania choroby. Ich zadaniem jest polepszanie stanu kota przez minimalizację ilości jednych składników, a maksymalizację porcji drugich. Co więcej, karmy te, zależnie od schorzenia, różnią się również pod względem ilości białka czy węglowodanów, a nawet niekiedy wykluczają niektóre składniki czy ich źródła. Podawanie karmy weterynaryjnej dla kota bez konsultacji ze specjalistą i długofalowo bez konkretnych wskazań może skończyć się pogorszeniem zdrowia naszego mruczka.

W konkretnych przypadkach

Wszystkie karmy weterynaryjne dla kotów stworzone są w celu podawania w konkretnych schorzeniach. Przykładowo, inny jest skład karmy, która podawana jest przy chorobie nerek, inny zaś w przypadku schorzeń typu kamienie moczowe albo infekcje dolnego układu moczowego. Tego rodzaju karmy, jak również karmy weterynaryjne dla kotów po zabiegach, podawane są zwykle do czasu wyleczenia schorzenia albo ustabilizowania stanu kota. Długofalowe karmienie pokarmami specjalistycznymi jest wskazane w rzadkich przypadkach, zwykle w razie silnej alergii pokarmowej czy problemów trzustkowych albo sercowych, kiedy należy zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *