Cukrzyca – poważna choroba

A400zamekokno.jpg.thumb_150x200Jedną z tych chorób, które określić możemy jako „cywilizacyjna” i która dotyka coraz to większej grupy ludzi, jest cukrzyca. To bardzo poważna choroba, której zignorowanie lub późne wykrycie może prowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań. Rozpoznanie cukrzycy nie musi oznaczać wyroku. Rzeczywiście, jest to choroba znacznie uprzykrzająca życie pacjenta, ale przy dobrej kontroli poziomu cukru można ustrzec się przed powikłaniami. Wbrew pozorom, chorując na cukrzycę, nie trzeba rezygnować z aktywnego trybu życia. Można żyć dalej, dawnym trybem, uprawiać sport, realizować wszystkie swoje plany i marzenia. Trzeba tylko nauczyć się własnej choroby, właściwie interpretować reakcje swojego organizmu. Na początku jest to bardzo ciężkie, dochodzi do tego cały proces psychologiczny, zmierzający do akceptacji choroby, jednak najpierw pacjent przechodzi zwykle poprzez wszystkie etapy: zaprzeczenia, gniewu, negocjacji i depresji.

Od czego zacząć?
Pierwszy krok to zakup glukometru – to właśnie on stanie się jednym z gadżetów, który zawsze trzeba będzie nosić przy sobie. Glukometr to zakup na stałe. Miejscem, gdzie można go dostać jest sklep medyczny. Dostępny jest także w większości aptek. Wymienne są natomiast paski do glukometru – będzie trzeba dokupować je – są wydawane w aptece na receptę. Jeden pasek = jeden pomiar. Warto więc wyposażyć się w zapas pasków, by nagle, w niespodziewanym momencie, nie okazało się, że właśnie się skończyły. Niektóre glukometry posiadają opcję zapisywania wyników w pamięci urządzenia. Jest to bardzo przydatne, jednak najlepiej i tak prowadzić osobisty dzienniczek, gdzie na bieżąco będą zapisywane wyniki pomiaru.

Kolejną potrzebną rzeczą będą peny – przypominające długopisy, automatyczne wstrzykiwacze insuliny. Są one wygodne w użyciu, ponieważ posiadają cyfrowy licznik – wystarczy wybrać odpowiednią liczbę jednostek insuliny, chwycić fałd skórny i podać dawkę insuliny poprzez przyciśnięcie przycisku. Alternatywą dla penów są pompy insulinowe, które podają insulinę w sposób ciągły. Są one nie tylko wygodniejsze dla pacjenta, ale także korzystne z tego względu, że lepiej naśladują fizjologię. Niestety są to jeszcze dość drogie urządzenia, refundowane tylko dla dzieci i kobiet w ciąży.

Co dalej?
Po wyposażeniu się we wszystkie niezbędne „sprzęty”, należy w pełni zmobilizować swoje siły do walki z cukrzycą, uzbroić w cierpliwość i stosując się jak najlepiej do zaleceń lekarza, uczyć metody intensywnej insulinoterapii. Grunt to pozytywne myślenie i nie poddawanie się w walce. Istnieją też specjalne grupy wsparcia dla chorych na cukrzycę, gdzie można poradzić się ludzi, których dotyka podobny problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *