Zabawki edukacyjne – edukacja poprzez zabawę

We współczesnym świecie już najmłodszych przygotowuje się do realizacji wszelkiego rodzaju ról społecznych. Dzieci ukierunkowywane są przez rodziców poprzez zachęcanie ich do uprawiania określonych sportów czy zwracanie szczególnej uwagi na naukę odpowiednich umiejętności oraz pozyskiwanie określonej wiedzy.

 

Zabawki edukacyjne
Takie podejście do wychowywania dzieci jest bardzo powszechne i zarazem uzasadnione dążeniem do wysokiej specjalizacji w różnych sferach życia. Warto jednak sprawić, aby każda nauka nie była dla dziecka jedynie obowiązkiem i wiązała się z zabawą. Nie od dziś wiadomo, że najszybciej i najefektywniej dzieci uczą się przez zabawę. Dlatego też jedną z najbardziej cenionych przez rodziców grupą zabawek są zabawki edukacyjne.

Rozwój manualny

Doskonałym sposobem na rozwój umiejętności manualnych u młodszych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest wykorzystanie zabawek edukacyjnych.
W tym zakresie doskonale sprawdzają się wszelkiego typu zabawki, które nakłaniają do tworzenia różnego rodzaju prac artystycznych. Na przykład dziewczęta uwielbiają wręcz tworzenie kolorowych mozaik z koralików, które następnie można zaprasować żelazkiem. Co więcej, takie elementy z powodzeniem mogą być wykorzystywane następnie jako część dziewczęcej biżuterii, czy jako elementy dekoracyjne w dziewczęcym pokoju. Nic też nie ucieszy dziewczynki bardziej, niż możliwość noszenia wykonanej przez siebie bransoletki.
W zakresie rozwoju manualnego doskonale sprawdzą się także zabawki edukacyjne, które od niedawna funkcjonują na rynku – a są to wszelkiego typu układanki z papieru – czyli dość popularne obecnie orgiami. Poza rozwijaniem umiejętności manualnych pozwolą wykształcić wyobraźnię przestrzenną, sumienność, dokładność i myślenie koncepcyjne.

Nowe technologie

Starszym dzieciom polecane są niezwykle ciekawe zabawki wykorzystujące nowe technologie. W tej grupie wyróżnić należy zabawki, które obrazują dzieciom zasady funkcjonowania świata i jego chemiczno – fizycznych właściwości.
Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystywanie w tworzeniu zabawek wszelkiego rodzaju elementów, które skłaniają młodego człowieka do patrzenia na świat w sposób ekologiczny. Baterie słoneczne napędzające niewielkie zabawki czy roboty to doskonały przykład takiego podejścia. Bez wątpienia zabawki edukacyjne poruszane prądem ekologicznym to doskonała nauka nie tylko fizyki, chemii, ale także wskazanie na proekologiczną możliwość i konieczność wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Świetnym przykładem takiej zabawki edukacyjnej jest latarka, która świeci diodami LED dopiero po tym, jak naładuje się akumulator poprzez kręcenie specjalną korbką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *