Jak wybrać dobre buty treningowe?

buty treningowe

Odpowiednio dobrane buty treningowe stanowią podstawę udanego sportu. Nie tylko wpływają na komfort uprawianej aktywności, ale również na stawy i mięśnie. Na rynku można spotkać się z ogromną różnorodnością oferowanych modeli. To, co je wyróżnia to chociażby sposób amortyzacji, elastyczność czy waga. Jak zatem kupić właściwe obuwie?

Odpowiednie buty do danej dyscypliny

Generalna zasada mówi o tym, aby kupować buty treningowe dopasowane do konkretnej aktywności fizycznej. Dlatego chcąc uprawiać fitness, szukajmy obuwia dedykowanego tylko tej rekreacji. Wówczas będziemy mieć pewność, że zapewnią nam odpowiedni poziom amortyzacji. Specjaliści zalecają, że warto jest kupić nawet specjalne buty do chodzenia, choć może to brzmieć niezwykle paradoksalnie. Nie mniej jednak, używanie tej samy pary butów do wielu aktywności nie jest rozwiązaniem mile widzianym.

Dokładnie zmierz stopę przed zakupem on-line

Kolejna zasada mówi o tym, aby dokładnie mierzyć kupowane obuwie. Najlepiej robić to pod koniec dnia, kiedy stopy są opuchnięte i zmęczone, co najlepiej odzwierciedla kondycję nóg po intensywnym treningu. Ważne jest, aby rozmiar butów treningowych był dobrze dobrany. Nie łudźmy się, że z czasem obuwie rozejdzie się. Lepiej od razu poszukać takiego modelu, w którym będziemy czuli się wygodnie i komfortowo. Wielokrotnie w doborze obuwia sportowego kierujemy się ceną poszczególnych modeli. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt korzystne – biorąc pod uwagę nasz późniejszy komfort. Za dobrą parę butów niestety trzeba zapłacić, często nawet niemało. Jednak cena zakupu zrekompensuje nam jakość uprawianej aktywności.

buty treningowe
Buty treningowe marki Nike

Modele butów treningowych dla kobiet, mężczyzn oraz uniwersalne

Stojąc przed koniecznością zakupu butów treningowych warto kierować się modelami dedykowanymi dla konkretnej płci. W obu przypadkach możemy zaobserwować inną budowę stóp, co bezpośrednio wpływa na wygodę w trakcie uprawianego sportu. Tak, jak dopasowanie obuwia do konkretnej płci ma znaczenie, tak równie ważne jest ich systematyczne wymienianie. Buty treningowe do biegania powinny być zmieniane na nowe po przebiegnięciu co najmniej 500 kilometrów. Dlaczego? Użytkowanie obuwia wywiera decydujący wpływ na zmniejszającą się jego przyczepność do podłoża, a także na stabilizację. Dlatego regularne wymienianie ich na nowe zapewni nam komfort podczas każdego treningu.

… a w razie wątpliwości pytaj sprzedawcę!

Nie ulega wątpliwości, ze zakup butów treningowych nie jest prostym zadaniem. Ogromna różnorodność oferowanych modeli jest dla niewtajemniczonych osób kłopotliwa. Jednak coraz więcej sprzedawców wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, proponuje fachowe doradztwo w zakresie doboru idealnego obuwia, szytego na miarę każdej uprawianej aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *