Jak ułatwić sobie życie sięgając po nowe nuty na akordeon

akordeon

Jeśli jesteś początkującym akordeonistą, zwykle wszystkie stosunkowo gęste zapisy nutowe wydają się barierą nie do przeskoczenia. W rzeczywistości istnieje kilka sprawdzonych trików, dzięki którym odtwarzanie skomplikowanych zapisów nutowych na akordeon wcale nie musi być takie trudne. Oto kilka z nich.

Przed przystąpieniem do gry, na wstępie warto uważnie przejrzeć się całości zapisu nutowego. W ten sposób zyskuje się ogląd całości, dociera do czytelnych i dobrze już nam znanych fragmentów. O pozostałe można dopytać nauczyciela lub osobę z większą od naszej wiedzą. Jeśli uczęszczamy na kurs lub zajęcia muzyczne, nie będzie z tym problemu. Jeśli uczymy się samodzielnie, pomocne mogą być rady osób udzielających się na różnego typu forach dyskusyjnych o tematyce muzycznej lub innego typu tematycznych forach internetowych.

Przeglądając nuty na akordeon zwykle odnajdziesz fragmenty zapisu, które będą się w nim powtarzały – ta prawidłowość dotyczy większości utworów muzycznych. Wystarczy wyłapać takie fragmenty, wyodrębniając w ten sposób pewne całości, z których składa się dany utwór. To w zdecydowany sposób ułatwia i przyspiesza dalszą naukę. Takie fragmenty można na przykład ponumerować, przez co cały akordeonowy zapis nutowy stanie się dla nas jeszcze bardziej czytelny – jest to szczególnie przydatne w przypadku osób początkujących oraz średnio zaawansowanych, jeśli chodzi o grę na akordeonie.

Przystępując do gry warto tworzyć całe schematy, dzięki czemu nuty na akordeon staną się dla nas bardziej czytelne. Przykładowy zapis nutowy zamieniamy na znany nam schemat. W ten sposób zamiast uczyć się na pamięć następujących po sobie dźwięków, wystarczy zapamiętać, że w danym momencie mamy zagrać po prostu określony schemat. Takie tworzenie własnych schematów ułatwia także późniejsze doskonalenie i ćwiczenie gry danego utworu. Dzięki stworzonym wcześniej schematom możemy na wyrywki odgrywać poszczególne fragmenty utworu, najlepiej w zmiennej kolejności. Dzięki temu utwór zagrany już w całości, powinien być bardziej płynny, a my nie będziemy popełniać w czasie gry większych błędów.

Ćwicząc grę konkretnego utworu według nut na akordeon ułożonych we wspomniane wcześniej schematy, nie zapominajmy również o równomiernym rozłożeniu czasu nauki poszczególnych fragmentów tego utworu. Chodzi o to, abyśmy równie dobrze zapoznali się z początkiem utworu, jak i z jego zakończeniem czy środkiem. Zwykle bywa tak, że początek ćwiczymy najczęściej, a przez to w dalszej części melodii, w czasie odgrywania całości utworu, pojawia się coraz większa ilość błędów i fałszywych dźwięków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *