Alba – symbol niewinności

alby

Biel zawsze kojarzy się z czystością – fizyczną, duchową oraz umysłu. To symbol niewinności, powściągliwości i siły w walce z pokusami współczesnego świata. Ten stan umysłu, ale i model życia symbolizuje alba.

Alba – symbol czystości
Współczesny świat, szybki, agresywny i pełen mocnych bodźców, stoi w opozycji wobec czystości, niewinności i powściągliwości. Taki stan umysłu wiele osób odnajduje w kościołach, miejscach skupienia, wiary, spokoju oraz oderwania od chaosu codzienności. Nieodłącznie z kościołem kojarzone są szaty liturgiczne, których jednym z podstawowych elementów jest alba.
Wywodząca się od pierwotnie występującej rzymskiej tuniki, biała długa alba jest jedną z najstarszych znanych szat liturgicznych. Alby posiadają głęboką symbolikę, która przede wszystkim skupia się wokół ich koloru, charakterystycznego dla niewinności, czystości i powściągliwości, zarówno duchowej, jak i fizycznej.
Biel alby to symbol niewinności kapłańskiej, który w takim właśnie stanie umysłu przystępuje do czynionych obrzędów religijnych. Z albą nieodłącznie związane są opasający ją pasek, cingulum, przypominający duchownemu o konieczności powściągliwego zachowania oraz stuła, która symbolizuje przyjęte na siebie przez kapłana obowiązki.

Rodzaje alb
Współczesny rynek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wąskiej grupy odbiorców duchownych, oferuje wysokiej jakości alby, szyte z najlepszych gatunkowo materiałów. Wprawdzie podstawowy i znany na przestrzeni lat wzór alby pozostał niezmienny, to jednak wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom Klientów, obecnie szaty te szyte są według zróżnicowanych wzorniczo wykrojów. Materiał, niegdyś wyłącznie lniany, obecnie uległ modyfikacji. Zawsze jednak jest wysokiej jakości, starannie selekcjonowany, nierzadko subtelnie zdobiony.
Na rynku dostępne są alby kapłańskie, wykonane z doskonałej jakości materiałów, o ciekawym wzornictwie, osadzonym jednak w tradycji. Alby kapłańskie stanowią podstawowy element stroju liturgicznego. Zawsze wykonane są z najwyższej jakości materiałów w kolorze szlachetnej bieli.
Biała alba od zawsze symbolizuje niewinność, czystość, a także powściągliwość kapłańską. Obecnie szaty te bywają delikatnie zdobione eleganckimi wstawkami oraz haftowanymi symbolami liturgicznymi. Precyzyjna ręczna praca w postaci aplikacji umieszczonych na albach jest potwierdzeniem ich niezmiennej wysokiej jakości.
Odbiorcami alb są także lektorzy noszący tak zwane alby lektorskie. Natomiast firmy specjalizujące się w szyciu tego typu strojów produkują również komże ministranckie, wszystko po to, by zachować odpowiedni estetycznie poziom liturgii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *