Co potrzebne by nauczyć się gry na fortepianie?

Tak jak w przypadku każdego instrumentu muzycznego, także do nauki gry na fortepianie potrzeba chęci i wiele cierpliwości. Nie zawadzi oczywiście odrobina talentu i dobry słuch, dzięki któremu dużo łatwiej rozpoznawać dźwięki wydobywające się z danego instrumentu. W przypadku fortepianu, decydująca będzie jednak właśnie wspomniana cierpliwość i regularne ćwiczenia – oczywiście jeśli chcemy po prostu nauczyć się grać, dla osiągnięcia mistrzostwa potrzeba jednak czegoś więcej.

Do nauki gry potrzebny będzie sam instrument oraz nuty na fortepian – w tym przypadku trzeba nauczyć się odczytywać charakterystyczne zapisy na pięciolinii. Oczywiście, aby nauczyć się grać na fortepianie nie musimy od razu kupować samego instrumentu, tym bardziej, że jest to przedmiot bardzo drogi. Wystarczy zapisać się na lekcje indywidualne lub uczęszczać na jakieś warsztaty muzyczne. Wiele tego typu zajęć organizowanych jest już dla najmłodszych dzieci – w końcu aby dobrze grać na fortepianie, nauce trzeba poświęcić wiele lat swojego życia.

Jeśli chcemy po prostu nauczyć się odtwarzania kilku popularnych melodii, zapewne wystarczające okaże się kilka lub kilkanaście indywidualnych lekcji pod okiem doświadczonego nauczyciela. W tym przypadku nuty na fortepian będą jednak nieodzowne i jeśli nie umiemy ich odczytywać, zapewne będziemy mieć sporo problemów z odtworzeniem nawet nieskomplikowanych dźwięków, nie mówiąc już o bardziej złożonych melodiach i utworach. Jeżeli jednak zamierzamy stale doskonalić swoje umiejętności gry na fortepianie potrzebne będą nam ciągle nowe nuty do gry, tak by ćwiczyć technikę i uczyć się nowych utworów oraz sam instrument. Regularne ćwiczenia to podstawa, jeśli chcemy osiągnąć coś więcej niż proste odtworzenie nieskomplikowanej melodii – ludowej przyśpiewki czy kolędy.

W obu przypadkach potrzebne będą jednak spore nakłady finansowe. Jeśli jeszcze nuty na fortepian możemy zdobyć za darmo (pożyczyć  lub znaleźć w internecie i wydrukować na drukarce) to już sam fortepian będzie kosztował nas pewnie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszty te są jednak niczym w porównaniu do niezwykłego brzemienia tego instrumentu i przede wszystkim prestiżu jaki płynie z posiadania fortepianu w domu. Warto zwrócić również uwagę na, to że na fortepianie może grać cała rodzina. Jest, to doskonała okazja do zawężania więzi rodzinnych i kulturalnych. Fortepian, to duży instrument, jednakże każdy, kto ma wystarczająco dużo miejsca powinien rozważyć jego zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *