Nowoczesne podejście do dzieci

integracja sensoryczna

Nowoczesne podejście do kwestii wychowania i nauki dzieci pozwala na stosowanie wielu metod pracy z dziećmi, których celem jest przede wszystkim pomoc młodemu człowiekowi w znacznie lepszym rozwoju. Stosowana chociażby integracja sensoryczna pobudza niektóre sfery mózgu sprawiając, że dziecko znacznie lepiej przyjmuje do siebie wiadomości, moduluje je i wykonuje pewne czynności na podstawie otrzymanych informacji. Każdy mózg posiada trzy sfery sensoryczne, które powinny ze sobą współgrać, żeby poprawnie można było funkcjonować.

U małych dzieci to szczególnie ważne, bowiem od tego zależy nierzadko ich rozwój i poprawne relacje z otoczeniem. Odpowiedni poziom rozumienia i następnie przetwarzania takich informacjiintegracja sensoryczna gwarantuje nam, że nasze dziecko będzie doskonale radziło sobie w otaczającym go świecie. Takie właśnie cele stawia sobie integracja sensoryczna. To sposób na doskonały trening z naszym dzieckiem, który opiera się na pobudzaniu tych właśnie sfer mózgu. Nie chodzi jedynie o to, by każda z ów sfer poprawnie funkcjonowała, ale również o to, by wszystkie one harmonizowały ze sobą i współgrały. Dzięki temu dziecko uzyskuje zrównoważony rozwój. Integracja sensoryczna jest dzisiaj powszechnie stosowana w praktyce z dziećmi autystycznymi i zaburzonym. Oczywiście również w przypadku zdrowych dzieci ważne jest ćwiczenie wszystkich sfer mózgu poprzez pobudzanie zmysłów. Odpowiednie podejście takie jak integracja sensoryczna stwarza szansę na przykład na to, że nasze dziecko będzie potrafiło skupić wszystkie trzy sfery swojego umysłu na danej czynności czy przedmiocie. Dzięki temu znacznie lepiej zrozumie co się dzieje i jaki jest otaczający je świata. To niesamowicie istotne w przypadku dosłownie wszystkich dzieci, a nie jedynie tych zaburzonych. Dlatego również przedszkola i szkoły dla zdrowych dzieci chętnie dowiadują się o tym czym jest integracja sensoryczna. Dzięki zajęciom z takiej integracji dzieci niezmiernie szybko się rozwijają i są w stanie osiągnąć znacznie więcej w swoim życiu.

Integracja sensoryczna jest szczególnie ważna u małych dzieci. Dzięki zgraniu wszystkich sensorów w ich mózgu, będą one znacznie lepiej funkcjonowały w społeczeństwie, znacznie lepiej będą co najważniejsze rozumiały podstawowe czynności i lepiej będą przyswajać wiedzę. To niezmiernie istotne jeżeli chodzi o dalszy rozwój naszego dziecka i dlatego trzeba zwrócić baczną uwagę na to czy prowadzone są w sposób odpowiedni zajęcia z integracji sensorycznej. Polecamy zainteresowanie się tym tematem również wszystkim rodzicom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *