Kupujesz używany samochód? Sprawdź co musisz zrobić i ile to kosztuje.

Kupno używanego samochodu to poważny plan i wyczyn dla wielu z nas. Samo wybranie auta to jedno a formalności po zakupie to druga sprawa.

Miej pewność, że umowa jest poprawnie sformułowana. Musi posiadać datę, potwierdzenie o zapłacie, podpisy na każdej stronie. Poproś o dowód sprzedającego aby sprawdzić prawdziwość danych. Przejrzyj książkę serwisową czy jest kompletna.

Nim wsiądziesz za kółko nowego samochodu i uruchomisz silnik, pamiętaj aby sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC, a także  aktualny przegląd techniczny. Jeżeli  nie spełnia tych warunków, to trzeba skorzystać z usług lawety.

Gdy OC  zakupionego samochodu nie jest ważne, kup 30-dniową polisę OC. Jeśli wolisz zmienić ubezpieczyciela, nie musisz jej specjalnie wypowiadać. Wygasa automatycznie po nie przedłużeniu. Pozostaje ci laweta, by dowieść samochód do domu. OC będziesz musiał i tak wykupić bo będzie ono wymagane przy rejestracji.

Drugą sprawą jest zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym – masz na to 14 dni od daty zakupu (2% wartości rynkowej auta). W urzędzie zapytaj o taki druk. Urzędnik obliczy kwotę do zapłaty, a potem płacisz w kasie. Taki obowiązek dotyczy osób które kupiły samochód od osoby prywatnej. W przypadku kiedy stało się to w komisie, to jego właściciel ma taki obowiązek.

Trzecim krokiem jest zarejestrowanie samochodu – termin to 30 dni od daty zakupu. Wybierz się do Wydziału Komunikacji i wypełnił wniosek. Do tego potrzebne będą: stare tablice rejestracyjne, twój dowód osobisty, umowa sprzedaży, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, kartę pojazdu, ważna polisa OC. Zanim otrzymasz dokument urzędnik wręczy ci tymczasowy dowód rejestracyjny, a także nowe tablice rejestracyjne.

Ponadto masz miesiąc – 30 dni na wypowiedzenie polisy OC poprzedniego właściciela. W tym samym czasie podpisz nową umową z wybranym ubezpieczycielem. Nowa umowa OC,  jest możliwa gdy pojazd już jest zarejestrowany na ciebie. Aby ułatwić sobie wybranie oferty, skorzystaj z kalkulatorów na Internecie. Tam wyliczysz składki. Dodatkowo możesz zakupić też ubezpieczenie AC, gdy auto nie ma więcej, niżeli 10 lat.

Koszty:

– tablice rejestracyjne – 80 zł,

– dowód rejestracyjny – 48 zł,

– znaki legalizacyjne – 11 zł,

– naklejkę na szybę – 16,50 zł,

– znaczki skarbowe – 5 zł,

– opłaty ewidencyjne –5 zł.

– podatek – 2% od wartości rynkowej.

Inaczej sprawa wygląda gdy samochód jest sprowadzony z zagranicy. Jeśli  jest pierwszy raz rejestrowany w Polsce, to dochodzi do tego jeszcze:

– opłata recyklingowa – 500 zł,

– akcyza (zależnie od pojemności silnika i lat samochodu),

– karta pojazdu – 80 zł,

– tłumaczeniu dokumentów do 200 zł,

– przegląd -160 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *