Jak rozpoznać obecność robaków u swojego kota?

Robaki? Przecież twój kot od małego jest cały czas w domu i nigdzie nie wychodzi.

Niestety robaki dotyczą wszystkich kotów niezależnie od tego w jakich warunkach żyją. Oto główne objawy robaków u kota. Po pierwsze wymioty i towarzysząca temu biegunka – czasem nawet krew w odchodach. Po drugie  kot jest ospały i apatyczny- jak to przy chorobie bywa. W zależności o rodzaju robaków pojawia się nadmierny apetyt lub znacznie zmniejszony. Po trzecie kot traci na wadze i ma matową sierść. Objawy różnią się od siebie, zależnie od rodzju robaków. A oto one:

– Glisty kocie ( łac. Toxocara cati, Toxascaris leonine)

Te występują najczęściej, dlatego twój kot będzie miał z nimi najczęściej do czynienia. Mają do 10 cm długości. Ich kolor jest mleczno-biały lub lekko różowy. Mają lekko stożkową końcówkę. Kot będzie je wydalać zarówno z wymiotami jak i ze stolcem. W przypadku kociąt dodatkowym objawem będzie wydęty brzuszek i ciągły głód. Dorosłe koty będą ospałe, a temu towarzyszyć będzie biegunka i wymioty.

– Tęgoryjce (Braziliense tubaeforme)

Tęgoryjców nie da się zobaczyć  „gołym okiem”. Pasożytuj na krwi zwierzęcia i mogą prowadzić do kociej anemii. Są niezwykle niebezpieczne dla kotów, szczególnie małych. Starsze koty mogą się na nie uodpornić dlatego nie zauważymy objawów, mimo obecności. Tutaj objawem będzie krew w odchodach kota, a także biegunka oraz bóle brzucha. Te robaki mogą przenieść się na człowieka przez stopy.

– Tasiemce (caninum Dipylidium, taeniaeformis T.)

Tasiemce występuje u kotów raczej żyjących na dworze, bo u bardzo zapchlonych. Przedostaje się on do organizmu kota przez zjadanie pcheł, na jakich żyją larwy tasiemca. Te robaki są białe i widoczne dla człowieka w stolcu czy też futrze w okolicach odbytu. Można je też zobaczyć tam gdzie kot zazwyczaj śpi np. kojcu, koszyku. Głównym objawem tasiemca u kota jest chudnięcie mimo normalnego jedzenia. Tasiemce kocie nie przenoszą się na ludzi.

-Robaki sercowe

Częściej pojawiają się u psów niżeli kotów. Kot  może stać się ich żywicielem przez ugryzienie komara. Objawy tych robaków  są małą widoczne. Zakażony tymi robakami kot może zdechnąć. Trudno jest je wykryć i zdiagnozować. Potrzeba wielu testów krwi kota.

– Nicienie (Physaloptera)

Ich objawami będą na pewno wymioty, zmniejszony apetyt, apatyczność i ospałość. Nie widoczne gołym okiem. Mogą być  wykryte przez weterynarza przez zbadanie np. wymiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *