Adopcja kota z przytuliska – przygotowanie i problemy

adopcja kotów

Adopcja zwierząt coraz bardziej się upowszechnia, dlatego wiele osób decyduje się na przygarnięcie zwierzaka zamiast jego kupienia. Jednym z podstawowych miejsc, w których znaleźć można koty do adopcji są oczywiście rozmaite schroniska i przytuliska. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że do adoptowania takiego kota trzeba się przygotować – również psychicznie i finansowo.

Adopcja kotów z przytulisk jest jednym z gestów człowieczeństwa – koty często czekają na nowe domy przez długi okres, co negatywnie wpływa na ich zdrowie oraz kondycję fizyczną. Wszystkie zwierzęta, które pojawiły się w przytulisku są tam z winy człowieka, dlatego warto zadbać o to, aby ich warunki się poprawiały, nawet jeśli miałoby to oznacza pomoc tylko jednemu kotu.

Co warto mieć w domu?

Na początek dobrze jest pamiętać, że adopcja kota z przytuliska jest dla niego dużym stresem, nawet jeśli mieszkał wcześniej w kiepskich warunkach czy z wieloma innymi kotami, bez uwagi człowieka. Z tego powodu warto zrobić wszystko, aby umożliwić mu spokojne zaaklimatyzowanie się. Warto kupić przede wszystkim transporter, aby podczas podróży do domu czy wizyt u weterynarza kot nie uciekł i nie zrobił sobie krzywdy. W domu dobrze jest wygospodarować kąt, w którym postawimy miski z jedzeniem, a także kilka legowisk, najlepiej lekko spryskanych kocimiętka. Powinna tam również, choć w pewnym oddaleniu, znaleźć się kuweta, na początek najlepiej odkryta. Aby umożliwić jak najłatwiejsze przyzwyczajenie się do warunków można zainwestować m.in. w kocie feromony, które działają na mruczka uspokajająco i łagodzą odczuwanie stresu po adopcji kota z przytuliska. Dobrze jest też zainwestować w kilka zabawek, najlepiej na wędkach i wypchanych kocimiętką, aby kot był bardziej zainteresowany. Przyda się również drapak, który uchroni meble przed zniszczeniem.

Adopcja – i co dalej?

adopcja kotów z przytuliskGdy wybraliśmy idealnego kota i podpisaliśmy dokumenty adopcyjne swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować do weterynarza. Adopcja kotów z przytulisk obłożona jest sporym ryzykiem wprowadzenia do domu chorego osobnika, ponieważ duża ilość kotów sprzyja rozwojowi rozmaitych chorób, zaś stres związany z przeprowadzką może je aktywować. Kotu zostanie założona karta zdrowia, zaś weterynarz przeprowadzi podstawowe badania. Jeśli kot jest zdrowy, należy się z tego cieszyć. W domu dobrze jest na początek dać mu spokój – nie przytulać na siłę czy nie brać na ręce. Warto pamiętać, że adopcja kotów z przytulisk często jest bardziej stresująca niż adopcja psów – te drugie lepiej porozumiewają się z człowiekiem i mniej stresują wydarzeniami dookoła siebie. Dzięki zachętom do wspólnej zabawy i regularnemu karmieniu kot szybko powinien się oswoić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *