Firany gotowe – za i przeciw.

firany gotowe

Jeśli jeszcze kilkanaście lat temu kupowało się głównie firany na metry, to współcześnie coraz częściej panie domu sięgają po firany gotowe. Ta zmiana wynika przede wszystkim z poziomu zaopatrzenia sklepów. Dawniej wybór był po prostu zdecydowanie mniejszy, a i sama dostępność firan gotowych była dużo bardziej ograniczona. Dzisiaj coraz więcej firm – producentów firan i zasłon, stara się wypuszczać na rynek specjalne, kompletne zestawy firanek od razu gotowych do zawieszania na karniszach. Nabywca nie musi poddawać ich dodatkowej obróbce, zanosić do krawcowej, skracać lub ozdabiać dodatkowymi elementami dekoracyjnymi.

firany gotoweTo podstawowa zaleta wszelkiego rodzaju firan gotowych, niezależnie od ich ostatecznego przeznaczenia. Takie firany są po prostu w pełni wykończone i nie ma już przy nich żadnej dodatkowej pracy. Oczywiście w pewnych sytuacjach ta niewątpliwa zaleta może być również wadą – na przykład wtedy, gdy w naszym domu zamontowane zostały okna o niestandardowej wielkości, wysokości lub szerokości. W takim przypadku firany gotowe mogą po prostu nie pasować do specyficznego wymiaru okna. Kolejna zaleta gotowych firan to większy wybór, jeśli chodzi o ich formę i ostateczny kształt, uzyskiwany po ich odpowiednim upięciu. Producenci firan gotowych dbają o to, aby były to firany oryginalne, gwarantujące wysoki poziom dekoracyjności. W przypadku firan tradycyjnych kupowanych na metry, ostateczny kształt zależy od naszej własnej inwencji i umiejętności konkretnej krawcowej, które dokonuje przeróbek. W praktyce trudno w tym przypadku o uzyskanie symetrycznych wykrojów, najbardziej właściwych proporcji w stosunku do wielkości i rozmiaru samej firany czy maksymalnie estetycznego wykończenia. Niewątpliwą zaletą firan gotowych jest również szereg dodatków, które z nimi doskonale się komponują. Przykładem mogą być zasłony, które często sprzedawane są właśnie w komplecie z firanami. Taki współgrający ze sobą zestaw firan i zasłon zawsze stanowi ciekawą propozycję, zwłaszcza dla tych osób, które poszukują estetycznych, harmonijnych rozwiązań w swoim domu.

Największą wadą, jaką mają firany gotowe, jest ich cena. Ta niestety w stosunku do zwykłych firanek kupowanych na metry, będzie w większości przypadków zdecydowanie większa. Jeśli jednak nie posiadamy umiejętności, ani sprzętu niezbędnego do obróbki wspomnianych firan kupowanych na metry to do ich ceny musimy doliczyć koszt usług krawieckich, a tym samym kupno firan gotowych może okazać się zdecydowanie bardziej korzystnym dla nas rozwiązaniem.

Znajdź odpowiednie firany do swojego domu: http://www.firantex.pl/pol_m_Firany-gotowe-192.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *