Precyzyjne spawanie, czyli praca z migomatem

Niemalże w każdym domu znajduje się spawarka. Najczęściej jest to model elektryczny, który jest najpopularniejszy i zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze. Przeglądając jednak oferty szkoleń, a tych na rynku pojawia się coraz więcej, można zauważyć, że rodzajów spawarek oraz sposobów spawania jest znacznie więcej i właśnie na tym w tej chwili warto się skupić, aby przybliżyć nieco jedną z migomatnajprecyzyjniejszych metod, jaką stanowi spawanie MIG/MAG. Zdobycie uprawnień jest warte świeczki, ponieważ specjaliści obsługujący migomat mogą spodziewać się stałej, dobrze płatnej posady w różnych środowiskach pracy i branżach, ponieważ to właśnie spawanie migomatem ma najszersze spektrum działania.

Jakie zalety ma migomat?

Przede wszystkim idealnie sprawdza się do bardzo cienkich blach. Można więc z powodzeniem używać je w branży blacharstwa samochodowego. Wiadomo, że jakość konstrukcji karoserii w dzisiejszych czasach pozostawia wiele do życzenia. Pewne powiedzenie mówi, że dawniej samochody produkowane były przez fachowców a dziś jest to zajęcie dla ekonomistów, którzy ciągle szukają nowych sposobów zoptymalizowania kosztów produkcji na swoją korzyść. Może coś w tym jest, ale nie to jest teraz najważniejsze. Ważne z pewnością jest jednak to, że zakłady blacharskie i lakiernicze przeżywają dziś prawdziwy renesans. Trudno sobie wyobrazić, aby w takim miejscu nie był obecny migomat. Przy użyciu migomatu spawacz może spodziewać się znacznie ładniejszej spoiny, która posiada mniej wad. W takiej sytuacji mówimy o tak zwanych porach. Kolejnym atutem jest znacznie większa prędkość spawania a to przekłada się na lepszą efektywność pracy spawacza i niższe koszty, które wynikają chociażby z optymalizacji kosztów użytkowania energii elektrycznej.

Czy migomat ma jakiekolwiek wady?

Tyle mówiliśmy o zaletach migomatu, że nasuwa się pytanie czy ta forma spawania ma w ogóle jakąkolwiek wadę? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak. Nie ma rzeczy idealnych i używanie migomatu nie jest tu żadnym wyjątkiem. Przede wszystkim obsługa migomatu jest bardzo trudna i wymaga wielu lat doświadczenia. Ponadto jest to urządzenie mało poręczne i w zasadzie zmusza spawacza do pracy stacjonarnej. Z racji wielkich gabarytów i wagi praca mobilna jest niestety niemożliwa.

Spawaczem w dzisiejszych czasach może zostać każdy, ale zdobycie uprawnień po kursie to niestety nie wszystko. Można zostać operatorem MIG/MAG lub TIG/TAG. Powodzenie spawacza zależy jednak przede wszystkim od umiejętności i doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *