Praktycznie wszystkie wycieraczki samochodowe po pewnym czasie ulegają zużyciu. Jedne z nich zużywają się jednak szybciej, a inne wolniej. Wynika to z wielu różnych przyczyn i nie zawsze zależy od marki czy sposobu wykonania konkretnego produktu. Wielu kierowców przyjmuje zasadę, że wymiana wycieraczek powinna być dokonywana przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę. Dlaczego tak uważają i czy jest to żelazna zasada, której należy się trzymać w każdej sytuacji?
Prawdą jest, że średnia długość życia wycieraczek samochodowych to okres 6-12 miesięcy czasu, co zależy oczywiście od intensywności eksploatacji i jakości samych wycieraczek. Prawdą jest również, że największym wrogiem samochodowych wycieraczek jest lód, który osadza się na powierzchni delikatnych gumek oraz lód na powierzchni szyby. W związku z tym, wycieraczki samochodowe po okresie zimowym zwykle nadają się wyłącznie do wymiany. Stąd też wzięło się ogólne przekonanie o konieczności wymiany wycieraczek wraz z nadejściem wiosny. Wynika to z doświadczenia kierowców, którym zależy na sprawnym działaniu wycieraczek w okresie intensywnych, wiosennych opadów deszczu. Uszkodzona w czasie zimy wycieraczka gorzej radzi sobie ze zbieraniem wody z powierzchni szyby, pozostawia smugi, co nie tylko wpływa na estetykę, ale także na bezpieczeństwo jazdy w czasie intensywnych opadów deszczu.
Oczywiście musimy pamiętać, że nie zawsze wycieraczki samochodowe muszą być wymieniane na nowe po zimie. W końcu zdarzają się zimy ciepłe i suche, gdzie przymarzanie wycieraczek do powierzchni szyby jest zjawiskiem rzadkim lub w ogóle nie występującym. Na wydłużenie przydatności wycieraczek ma także wpływ sposób użytkowania samochodu. Jeśli auto w czasie zimy jest garażowane, mróz i śnieg nie stanowią tak dużego zagrożenia, jak w przypadku wycieraczek w autach stawianych przy drodze lub na parkingu pod chmurką. Tak czy inaczej nie sposób w stu procentach zabezpieczyć się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które w zasadniczy sposób przyczyniają się do niszczenia gumek w wycieraczkach samochodowych. Wcześniej czy później, najczęściej przynajmniej raz w roku, każdy kierowca będzie zmuszony do wymiany wycieraczek na nowe. Jeśli zrobi to wiosną, ma gwarancję, że praktycznie przez cały sezon od wiosny do zimy, wycieraczki będą działały sprawnie, radząc sobie z usuwaniem nie tylko wody, ale także drobnych zanieczyszczeń osadzających się na powierzchni szyb samochodowych. Czy zatem zawsze wymieniamy wycieraczki na wiosnę? Niekoniecznie, aczkolwiek warto to robić właśnie o tej porze roku.