Jak czyścić damskie obuwie materiałowe?

Marco Tozzi

W odróżnieniu od obuwia skórzanego, butów materiałowych nie możemy pastować. Do impregnacji oraz dla potrzymania ich naturalnego koloru stosuje się różnego rodzaju spraye i pianki, które z jednej strony pomagają w pozbyciu się z ich powierzchni różnego rodzaju zanieczyszczeń, a drugiej strony wzmacniaj strukturę materiału i odświeżają jego wygląd. Obuwie wykonane z materiałów tekstylnych, chociażby niezwykle popularne wśród kobiet buty marki Marco Tozzi możemy czyścić na mokro, ale nie powinniśmy moczyć go zbyt długo w wodzie, nie powinniśmy również prać go w pralce. Tak potraktowane obuwie tekstylne ulegnie szybkiemu zniszczeniu, a z całą pewnością przestanie estetycznie wyglądać. Na jego powierzchni pojawią się nieestetyczne zacieki, których w żaden sposób nie będziemy mogli usunąć.

Buty tekstylne, w tym wspomniane już wcześniej obuwie damskie marki Marco Tozzi najlepiej czyścić na sucho przy pomocy specjalnie przeznaczonej do tego celu szczotki. Dobrze, jeśli jest to szczotka o niezbyt twardym włosiu, która nie doprowadzi do zmechacenia powierzchni materiału, z jakiego wykonano takie buty. Alternatywą dla klasycznej szczotki do czyszczenia butów może być też zwykła ściereczka. Pamiętajmy jednak, by była to ściereczka sucha, ewentualnie lekko zwilżona wodą, ponieważ tekstylnego obuwia nie powinniśmy długo moczyć w wodzie. Po oczyszczeniu powierzchni butów ze znajdujących się na niej drobin piasku czy błota, buty spryskujemy przeznaczonym do tego celu sprayem. Impregnat nanosimy wyłącznie na wcześniej oczyszczone i wysuszone buty. W sklepach obuwniczych bez problemu znajdziemy preparaty przeznaczone zarówno do pielęgnacji obuwia skórzanego, jak i obuwia wykonanego z materiałów tekstylnych. Zawarte w sprayu utrwalacze pomagają chronić powierzchnię materiału przed blaknięciem, a także przed wilgocią i brudem. Zaimpregnowane obuwie tekstylne łatwiej czyścić i zdecydowanie trudniej zabrudzić, na przykład przez ich przypadkowe zachlapanie barwiącym napojem tj. wino, sok czy kawa.

Markowe obuwie tekstylne tj. buty damskie Marco Tozzi jest podatne na zabrudzenia, dlatego warto je systematycznie czyścić i stosunkowo często konserwować przy pomocy wspomnianych już wcześniej specjalistycznych środków impregnujących. Tylko dzięki systematycznej pielęgnacji i impregnacji przez dłuższy czas będziemy mogli cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem, naturalną zwiewnością i delikatnością. Pamiętajmy również, by cholewy aktualnie nieużywanych butów tekstylnych starannie wypchać starymi gazetami, co zapobiegnie powstaniu zagnieceń i odkształceń na powierzchni materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *