Nowe zawody w branży nieruchomości

Współcześnie rynek obrotu nieruchomościami mieszkaniowymi podzielił się na mniejsze segmenty. Za sprawą tego powstały nowe zawody, którymi są np. trader rynku pierwotnego, specjalista do spraw gruntów, specjalista do spraw nieruchomości wakacyjnych czy doradca do spraw najmu.

Trader rynku pierwotnego jest powszechnie nazywany dostawcą tanich mieszkań od deweloperów. W Polsce wykonuje ten zawód nie więcej niż kilkadziesiąt osób. Taka osobą zna każdą inwestycję mieszkaniową w swoim mieście. Współpracuje z deweloperami i doradcami ds. nieruchomości. Z deweloperami negocjuje ceny mieszkań, a od drugich uzyskuje informacje o zapotrzebowaniu na nieruchomości. Łącząc interesy jest w stanie doprowadzić do transakcji znacznie szybciej.

Specjalista ds. gruntów zajmuje się inwestycjami ziemskimi. W  Polsce  inwestycja w grunty rolne jest dość powszechna. Inwestycje w ziemię rolną dokonywane są ze względu na rynkowy wzrost wartości tego gruntu oraz na wzrost ceny wynikający ze zmiany nieruchomości, z rolnej na budowlaną, czy też  podziale dużego areału na mniejsze działki – im mniejsza sprzedawana nieruchomość, tym wyższa jej cena w przeliczeniu na metr.

Doradca do spraw nieruchomości wakacyjnych, jak sama nazwa wskazuje zajmuje jest specjalistą od nieruchomości w których turyści mogą odpocząć i zamieszkać w czasie wakacyjnego pobytu. Zyski z inwestycji w nieruchomości wakacyjne zależą w głównej mierze od potencjalnego czynszu, obłożenia oraz długości sezonu. Aby zarobić na wakacyjnym najmie istnieją dwa rozwiązania: zakup samodzielnej nieruchomości lub zakup pokoju w hotelu.

Doradca do spraw lokali usługowych, musi posiadać wiedzę dotyczącą aktualnej oferty, trendów na rynku oraz czynników determinujących poziom cen . Rynek lokali usługowych jest znacznie mniejszy to sprawa wydaje się tutaj prostsza.

Ocena perspektyw najmu nie jest zadaniem łatwym, wymaga dużego doświadczenia, zdolności prognozowania, znajomości różnych branż rynku usług. Do tego należy dodać umiejętność oceny ryzyka inwestycyjnego.

Doradca do spraw najmu jest tzw. specjalistą od szybkich transakcji. Z jego usług korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Rośnie zapotrzebowanie na usługi doradcze, gdyż mieszkania bardzo często wynajmowane są przez osoby, które nie znają topografii miasta, a także przez cudzoziemców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *