Rodzaje organzy w dekoracjach

Niewiele istnieje w branży dekoracyjnej tak uniwersalnych i wdzięcznych materiałów jak organza. Materiał ten jest wyjątkowy w swojej kategorii, bo nie tylko doskonale znosi rozmaite układanie w dekoracje, ale jest również dostępny w korzystnych cenach oraz ze sporym wyborem rozmaitych barw. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zastosowanie, musimy dobrać rodzaj do planowanych dekoracji.

Aby tego dokonać, musimy na początek zastanowić się, po co w zasadzie jest nam potrzebna organza. Innego typu materiału będziemy bowiem potrzebowali do stworzenia sporych dekoracji przestrzennych, np. rozmaitych pomponów, a inny typ będzie niezbędny do ozdobienia niewielkich stolików czy stworzenia ładnych elementów dekoracyjnych do upominków. Prócz kolorów istotna jest wiec forma, w jakiej materiał jest dostępny.

Do dużych dekoracji

Duże dekoracje to przede wszystkim te, do których potrzebujemy sporo materiału. Zazwyczaj zależy nam na tym, aby był on dobrze przystosowany do rozwijania i zwijania na odpowiednią długość, dlatego dobrze sprawdzi się tutaj przede wszystkim organza w rolkach. Co więcej, warto wybierać rolki dostosowane długością do naszych potrzeb – zazwyczaj jest to ok. 9 metrów materiału, co może okazać się zbyt krótkie w przypadku np. tworzenia dekoracji podwieszanych czy chęci ozdobienia całego stołu. Bardzo szerokie rolki materiału, nawet do metra szerokości, a także w dowolnej długości najprędzej znajdziemy wprost u producenta.

Mniejsze ozdoby

Do tworzenia dekoracji np. krzeseł na weselu czy wykonywania specjalnych pomponów, które potem podwiesimy pod sufitem sprawdzi się organza w rolkach o mniejszej szerokości. Zazwyczaj tutaj długość standardowych 9 metrów na jednej rolce jest wystarczająca, a fakt, że materiał jest sztywno nawinięty pozwala ładnie go ułożyć bez konieczności prasowania. Nawet gdy kupimy zbyt szeroką rolkę możemy materiał po prostu przeciąć na pół, co będzie znacznie łatwiejsze, gdy jest na coś nawinięty.

Drobiazgi dla gości

W przypadku, gdy przygotowujemy np. drobiazgi dla gości i chcemy pudełeczko czy woreczek dodatkowo wypełnić organzą jako miękkim materiałem zajmującym nieco miejsca, możemy wybrać najtańszą opcję, czyli materiał składany i sprzedawany na metry. Taki materiał będzie odpowiedni do stworzenia również specjalnych woreczków na upominki, aczkolwiek dobrze jest sprawdzić, czy posiadamy zdolności oraz cierpliwość do wykonania woreczków – i czy bardziej nie opłaca się po prostu ich kupić w formie gotowej, zwłaszcza że nie jest to zwykle za duża inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *