Schody zewnętrzne i wewnętrzne w budynkach

692224Budynki użytku publicznego, czy różnego rodzaju magazyny muszą mieć schodu zewnętrzne, które służą do ewakuacji i codziennego poruszania. Zazwyczaj stosuje się ich żelbetową wersję, która ma szereg zalet – można je dowolnie formować, nadają się do praktycznie każdego miejsca, są wygodne i zapewniają dobrą przyczepność. Ich dużym plusem jest niewielka palność, ale za to sporym minusem ich waga, dlatego nie można ich stosować tam, gdzie jest mała przestrzeń. Wymagają one dość solidnego podparcia, a wiadomo, że mocna konstrukcja zabiera dużo miejsca.

Schody metalowe

Alternatywą dla masywnych i nie zawsze wygodnych schodów wykonanych z kamienia, żelbetonu, czy betonu są stopnie wykonane ze stali. Schody metalowe nie wytrzymują tak dużych temperatur, jak wykonane z żelbetonu, czy kamienia, jednak są o wiele lżejsze. Z tego powodu bardzo chętnie stosuje się je także jako dodatkowe, pomocnicze wewnątrz budynków. Poszczególne stopnie w schodach metalowych są wykonane z odpowiedniej blachy, która musi mieć co najmniej pięć milimetrów, aby wytrzymywała obciążenie (w razie potrzeby są one wzmacniane specjalnymi kątownikami). Taki typ uznaje się za bardzo lekki i mało odporny na działanie ognia, dlatego najlepiej unikać takich rozwiązań w miejscach, które są narażone na działanie wysokich temperatur. Grubsza blacha jest z reguły wykorzystywana tam, gdzie jest duże obciążenie i intensywna eksploatacja.

Dobrze wykonane schody metalowe zapewniają dużą przyczepność, dzięki czemu poruszanie się po nich jest bezpieczne. Jako, że są montowane w specyficznych miejscach i warunkach, trzeba zwracać uwagę na to, czy są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Takie stopnie nie mogą być podatne na rdzę- jest to istotne nie tylko ze względu na estetkę, ale przede wszystkim na to, że ich osłabiona konstrukcja może łatwo się kruszyć i stanowić duży problem przy konserwacji. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na jakość materiału, z którego schody metalowe zostały wykonane.

Najczęściej stosowane stopnie zewnętrzne i wewnętrzne wykonane ze stali to schody spiralne, jednobiegowe, lub dwubiegowe. Są one oczywiście dużo bardziej wytrzymałe, niż np. te wykonane z drewna. Dużą ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu- są bardzo proste w czyszczeniu i konserwacji. Ze schodami metalowymi poradzi sobie nawet niewykwalifikowana ekipa, ponieważ ich montaż nie wymaga dużo wysiłku, jest stosunkowo prosty, a cała konstrukcja dość lekka. Oczywiście, wszystko to będzie możliwe, jeżeli schody zostały wykonane precyzyjnie i z dobrych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *