Prezenty dla pracowników firm

Każdego roku w okresie przedświątecznym, pracownicy którzy przez cały rok ciężko pracowali na sukces danej firmy oczekują na prezenty od swojego pracodawcy w postaci jakiegoś bonusu. Często jednak zdarza się tak, że pracownicy otrzymują to, czego się nie spodziewali lub nic nie dostają, gdyż coraz bardziej spowalnia się gospodarka powodując spadek obrotów firmy i redukcję zarobków lub nawet pracowników.

Różne formy upominków

Większość firm decyduje się na obdarowanie pracownika choćby najmniejszym upominkiem. Formy obdarowywania pracowników są różne. Najczęściej są to paczki świąteczne dla dzieci pracowników zawierające artykuły żywnościowe, głównie słodycze, lecz jest to krzywdzące dla osób które dzieci nie posiadają. Inne formy to, bony inaczej zwane talonami na zakupy, które zrealizowane mogą być tylko w wyznaczonych przez pracodawcę punktach, upominki rzeczowe, przelewy gotówkowe na konto pracownika, bądź karty, na których znajduje się określona kwota do wykorzystania w wybranym przez pracownika punkcie. Niektórzy pracodawcy zamiast upominków organizują spotkanie świąteczne dla wszystkich osób pracujących w firmie, aby zwiększyć ich integrację, jednak ta forma jest najmniej preferowana przez pracowników.

Prezenty pracownicze a podatki

To, jaki zostanie ofiarowany prezent dla pracownika reguluje głównie opodatkowanie. Niektóre formy upominkowe są zwolnione z opodatkowania. Najkorzystniejszą formą obdarowania pracownika dla finansów firmy są upominki rzeczowe, bądź określona kwota pieniężna. Jak mówi ustawa o podatku dochodowym, kwota jak nie podlega opodatkowaniu to maksymalnie 380 zł, wyższe kwoty, a także wszelkie bony, niezależnie od wartości, zostają opodatkowane.
Pieniądze, które zostają przeznaczone na prezenty dla pracowników pochodzą ze środków obrotowych bądź z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Różnica miedzy tymi źródłami polega na tym, że pieniądze pochodzące z ZFŚS są nieopodatkowane, gdyż są traktowane jako cele socjalne. Natomiast pieniądze pochodzące ze środków obrotowych musza być opodatkowane, tzn. pracodawca powinien potrącić kwotę z prezentu świątecznego i zapłacić za pracownika podatek dochodowy.

Komu należą się prezenty świąteczne

To jaki prezent świąteczny otrzyma dany pracownik zależy od jego sytuacji materialnej, życiowej bądź rodzinnej. Wiadomo, że pracownicy zarabiający najniższą pensje krajową powinni otrzymać większe wsparcie świąteczne, najlepiej w postaci pieniężnej, aniżeli pracownicy, którzy zarabiają ponadprzeciętną kwotę, którym można podarować symboliczne kosze bożonarodzeniowe dostępne na tej stronie.
Jednak żaden pracodawca nie ma obowiązku obdarowywać pracowników, ponieważ nie ma na to żadnych regulacji prawnych. To czy pracownik otrzyma prezent świąteczny zależy głównie od dobrej woli pracodawcy lub od kondycji finansowej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *