Jak wybrać najlepszy papier do drukarki?

papier do drukarki

Zakup papieru do drukarki jest dość skomplikowany, ponieważ źle dobrany nośnik może wpłynąć na jakość druku, a także na stan techniczny urządzenia. Jeśli ktoś nie wie, jaki papier musi dobrać do swojej drukarki to koniecznie powinien zapytać o to jakiegoś specjalistę. Wybierając papier do drukarki zwraca się uwagę na jego gramaturę, kolor, a także połysk.

Wśród różnych rodzajów papierów wyróżnia się papier uniwersalny, papier do druku atramentowego, papier do druku laserowego oraz papier do druku igłowego. Uniwersalny papier do drukarki jest podstawowym rodzajem nośnika używanym przez większość użytkowników. Jego gramatura wynosi około 90 g/m2. Nadaje się do stosowania w większości drukarek laserowych i atramentowych, a także kserokopiarek. Największą jego zaletą jest bardzo niski koszt zakupu. Jakość uzyskiwanych wydruków na tym papierze w przypadku drukarki laserowej lub kserokopiarki jest zadowalająca, jednak w przypadku technologii atramentowej ta jakość jest słaba, a zwłaszcza wtedy, gdy drukuje się zdjęcie lub grafikę. Powodem tego jest głęboka penetracja tuszu w strukturę papieru, a to powoduje falowanie i wybrzuszanie się zadrukowanych fragmentów oraz brak ostrości wydruków. Uzyskiwane rozdzielczości rzędu 360 dpi pozwalają na wykorzystanie tego rodzaju nośnika do wydruków na przykład listów z kolorowym małym logo firmy, tekstu bądź próbnych wydruków skomplikowanych obrazów.

Dość popularny jest też papier powlekany. Jest to papier ze specjalnie naniesioną warstwą żywiczną, polietylenową bądź jakąś inną. Powlekanie może być wykonane jednostronnie albo dwustronnie. Najważniejszą cechą charakteryzującą ten rodzaj podłoża jest zatrzymywanie atramentu, przez co nie dopuszcza się do wnikania go w strukturę bazową papieru. Umożliwia to uzyskanie wyższego kontrastu, intensywniejszych i naturalnych kolorów, wyeliminowanie ryzyka rozmywania się tuszu, a także odkształcania powierzchni zadrukowanych. Gramatura tego papieru zawiera się zazwyczaj w granicach 90 – 200 g/m2.

Papier do codziennego użytku ma przeważnie format A4. Właśnie taki rozmiar nadaje się do większości biurowych drukarek oraz kserokopiarek. Inne formaty stosuje się do produkcji papieru fotograficznego bądź papieru do zastosowań specjalnych. Można wybrać papier o rozmiarze standardowego zdjęcia A6 i A5 lub niestandardowy, do zdjęć krajobrazu. W sklepach można też kupić papier do drukarki wielkoformatowy, do dużych drukarek i ploterów. Oferta papierów jest dość duża, jednak warto pamiętać, aby sprawdzić, czy dany format będzie pasować do używanego modelu drukarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *