Rodzaje papieru do drukarki.

papier do drukarki

Większość osób korzystających z drukarek w ogóle nie zastanawia się nad jakością lub rodzajem papieru używanego przez ich drukarki. Po prostu kupuje się uniwersalny papier do drukarki, jaki można znaleźć w pierwszym lepszym markecie. Tymczasem istnieje wiele różnych rodzajów papieru, które dopasowane są do potrzeb różnych typów drukarek.

papier do drukarkiSpotkać zatem możemy specjalny papier przystosowany do drukarek atramentowych, laserowych czy igłowych. Istnieją również określone typy papieru przeznaczone do specyficznych celów, na przykład wydruku fotografii, naklejek lub reprodukcji obrazów czy grafik. To, który z nich wybierzemy, zależy od naszych potrzeb. Jedno można jednak stwierdzić z całą pewnością. Odpowiednio dobrany papier do drukarki to wyższa jakość wydruku i przy okazji wyższa wydajność drukowania.

Najpopularniejszy podział papierów do drukarek, tak jak już wspomnieliśmy na wstępie, opiera się na kategoryzacji względem rodzajów urządzeń, na jakie papier jest przeznaczony. Znajdziemy zatem specjalne rodzaje papieru, które dobrze przyjmują tusz oraz takie, które dobrze przyjmują proszek. Przy okazji warto wspomnieć, że istnieją specjalne rodzaje papieru przeznaczonego do druku monochromatycznego (czarno-biały) i kolorowego. Stosowanie określonego rodzaju papieru z pewnością wpłynie na jakość obrazu uzyskiwanego z drukarki, niezależnie od jej podstawowych parametrów technicznych.

Kolejną, odrębną kategorię papieru do drukarek może stanowić papier fotograficzny. Ten rodzaj papieru możemy podzielić na co najmniej kilka podkategorii. W ofercie producentów znaleźć możemy papier do drukarki atramentowej, papier termosublimacyjny przeznaczony do specjalnych drukarek fotograficznych czy papier fotograficzny do drukarek laserowych. Każdy rodzaj tego typu papieru ma nieco inną strukturę materiałową, w związku z czym inaczej zachowuje się w różnego typu urządzeniach. Warto o tym pamiętać i stosować wyłącznie ten papier, który pasuje do konkretnego modelu urządzenia.

Inne rodzaje papieru do drukarek, o jakich warto wspomnieć, to m.in. papier termotrasferowy, który pozwala wykonywać tzw. napraski na koszulki czy inne części garderoby, papier samoprzylepny, dzięki któremu można wykonywać etykiety lub zwykłe kolorowe naklejki, papier wizytówkowy do produkcji wizytówek firmowych, papier magnetyczny, za pomocą którego można wytwarzać popularne kolorowe magnesy na lodówkę, papier artystyczny do wydruku reprodukcji obrazów lub plakatów (bawełniany lub poliestrowo bawełniany) i kilka innych mniej znanych rodzajów papieru o specjalnym przeznaczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *