Meble dla dziecka i nastolatka – na co zwrócić uwagę?

meble dziecięce i młodzieżowe

Zazwyczaj podczas kupowana mebli skupiamy się przede wszystkim na ich estetyce, co nie jest oczywiście niczym złym. Jednocześnie jednak zapominamy o istotnych kwestiach, które czynią meble bezpiecznymi oraz zdrowymi dla mieszkającego w pokoju młodego człowieka. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli.

Dobrze wykonane meble dziecięce i młodzieżowe będą służyć dziecku przez wiele lat, od momentu, gdy idzie do przedszkola i potrzebuje swojego pierwszego miejsca do pracy aż do chwili, gdy wyjedzie z domu na studia czy w celu przeprowadzki do innego miasta. W tym czasie jednak jakość mebli i ich precyzyjne wykonanie są kluczowe.

meble dziecięce i młodzieżowe

Dobra konstrukcja

Bardzo istotną kwestią jest to, aby meble dziecięce i młodzieżowe były przede wszystkim wykonane z dobrych jakościowo materiałów, które dodatkowo są odpowiednio trwałe. Warto zadbać o to, aby płyta, z której wykonane są meble, nie wydzielała żadnych szkodliwych substancji i była odpowiednio gruba, co gwarantuje, że nawet obciążone półki nie ugną się pod ciężarem książek. Dodatkowo ważną kwestią jest również stabilność mebli, zarówno na etapie, gdy służą one małemu dziecku – łatwo mogącemu je przewrócić – jak również, gdy stoją w pokoju zbuntowanego nastolatka, który z kolegami może wpaść na rozmaite pomysły. Dobra konstrukcja i odpowiedni materiał zagwarantują bezpieczeństwo oraz stabilność mebli.

Dodatkowe funkcje

Dobrze jest wybierać takie meble dziecięce i młodzieżowe, które mają również wygodne, bezpieczne funkcje dodatkowe. Co to może być? Na przykład ciche, bezpieczne zamykanie szuflad oraz drzwi do szafy. Sprawia to, że zawiasy będą dłużej w lepszym stanie, bo dziecko nie może trzasnąć drzwiami meblowymi czy szufladą, a dodatkowo nie ma ryzyka, że przytnie sobie palce – zawiasy bowiem samodzielnie się domykają.

Ciekawe zestawy

Czasami o wiele lepiej jest wybierać zestawy mebli dziecięcych i młodzieżowych, ponieważ niejednokrotnie są one wykonywane w formie odnawialnych, uzupełnianych nowymi produktami kolekcji danego producenta. W ten sposób możemy stworzyć estetycznie zgodne, komfortowe wnętrze, które w razie potrzeby, wraz z mijającym wiekiem dziecka, będzie można aktualizować. To również świetne rozwiązanie do niewielkiego wnętrza, w którym meble dziecięce i młodzieżowe muszą pełnić konkretne funkcje związane z niedużą, dostępną przestrzenią. Co to oznacza? Przede wszystkim możliwość dobrania mebli, które łączą w sobie funkcje szafy z biurkiem oraz łóżkiem na piętrze, dzięki czemu wnętrze jest dobrze zagospodarowane nawet pomimo niedużych rozmiarów.

Jeden komentarz

  1. Cafesilesia

    Dzięki! Właśnie takiego artykułu szuakała.
    Pozdrawiam Marta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *