Zalety nawilżacza ewaporacyjnego

nawilżacz ewaporacyjny

W każdym pomieszczeniu wilgotność powietrza powinna wynosić od czterdziestu do sześćdziesięciu procent. Zimą, w okresie grzewczym wartość ta może spaść nawet o dziesięć procent, co może mieć bardzo zły wpływ na stan zdrowia wszystkich domowników oraz samopoczucie. Żeby zapewnić sobie właściwą wilgotność powietrza wystarczy wybrać odpowiedni nawilżacz powietrza. Do najbardziej popularnych zalicza się nawilżacz ewaporacyjny.

Czym charakteryzuje się nawilżacz ewaporacyjny

Jak sama nazwa wskazuje, nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje zjawisko ewaporacji, czyli prościej ujmując odparowania wody. Jest to bardzo tradycyjny nawilżacz, który stosowany jest od bardzo dawna, a jego popularność nadal nie zmalała, co świadczyć może o jego skuteczności i trwałości. Jego budowa jest bardzo prosta, dzięki czemu nie psuje się tak łatwo, jak inne rodzaje nawilżaczy powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny jest również bardzo bezpieczny i naturalny. Nie pozostawia żadnych śladów na meblach. Poza tym, że utrzymuje odpowiednie nawilżenie powietrza, to jeszcze oczyszcza je. Nawilżacz ten składa się ze zbiorniczka, które wypełniane jest wodą, z filtra, który wykonany jest z materiału higroskopijnego oraz z turbiny, która tłoczy powietrze. Powietrze wsysane jest to środka nawilżacza, tam zostaje przepuszczone przez filtr i wydostaje się oczyszczone z bakterii, wirusów oraz kurzu na zewnątrz. Do najważniejszych elementów nawilżacza ewaporacyjnego zalicza się także maty wymienne, zbiorniczek i wentylator. To właśnie wentylator zasysa zanieczyszczone i suche powietrze, które następnie przechodzi przez matę ewaporacyjną i zostaje nawilżone oraz oczyszczone. Zbiorniczek, w którym znajduje się woda posiada specjalny zwór, który utrzymuje odpowiedni poziom wody.

Zalety nawilżacza ewaporacyjnego

Do głównych zalet zaliczyć należy przede wszystkim oszczędzanie energii. Dzięki temu mniej wydamy na utrzymanie nawilżacza i zadbamy jednocześnie o środowisko naturalne. Budowa nawilżacza nie jest skomplikowana, co sprawia, że jest on bezawaryjny. Podczas pracy nawilżacz nie wydaje głośnych dźwięków, jest bardzo cichy. Można go także nastawić na tryb nocny, co jeszcze bardziej zmniejszy jego głośność. Nawilżacz ewaporacyjny nie wymaga żadnych działań człowieka. Pracuje samodzielnie, automatycznie reguluje wilgotność powietrza. Niektóre modele tych nawilżaczy dają także możliwość ustalenia stałej wilgotności, która będzie automatycznie regulowana. Ponadto, nawilżacz ten dodatkowo oczyszcza powietrze, co jest szczególnie cenne w trakcie trwania okresu grzewczego, gdy ochrona przez wirusami oraz bakteriami jest zmniejszona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *