Rodzaje matryc w komputerach

matryce do laptopów

Obecna technologia to prawdziwe sci-fiction dla ludzi, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu ze zdumieniem słuchali opowieści o nowoczesnych komputerach Odra 2000. Klasyczne monitory w kształcie wielkiej bryły z wypukłym ekranem to dzisiaj przeszłość. Teraz rządzą ekrany LCD – zarówno w telewizorach, monitorach, jak i laptopach.

matryce do laptopówMatryca do laptopów jest częścią panelu LCD. Matryca wyświetla obraz, na który składają się miliony osobnych komórek. Ekrany LCD dzielą się na dwa rodzaje: na których obraz jest wyświetlany przez podtrzymywanie pasywne lub aktywne. W przypadku dużych obiektów, np. telewizorów o dużej przekątnej stosuje się tyko tę drugą metodę. W przypadku matryc do laptopów możliwe jest pasywne podtrzymywanie obrazu, ponieważ przekątna ekranu w tych urządzeniach nie przekracza z reguły kilkunastu cali.

W sprzęcie elektronicznym montowane są różne rodzaje matryc. Najczęściej używane matryce do laptopów i monitorów to TN+FILM. Szacuje się, że 90% monitorów, które znajdują się na rynku posiada właśnie ten model. Charakteryzują się niską ceną (co ma również bezpośredni wpływ na końcową cenę urządzenia), a także szybkim czasem reakcji. Tego typu matryce sprawdzają się w czasie prac biurowych, podczas korzystania z edytorów tekstu, do przeglądania internetu, uzupełniania arkuszy kalkulacyjnych itp. Osoby, które pracują jako graficy komputerowi, bądź mają zawody wymagające pracy przy filmach raczej nie będą zadowolone z działania matryc TN. Podobnie będzie w przypadku graczy, którzy zwracają bardzo dużą uwagę na detale znajdujące się na planszy.

Podobny czas reakcji (może nieznacznie lepszy) mają matryce do laptopów oznaczane jako VA. Te modele są nieco bardziej wszechstronne, umożliwiają już dobrą widoczność przy np. edycji video, ale wciąż nie są wystarczające dla profesjonalnych grafików, którzy pracują nad każdym detalem projektu. Niektóre z nich są nieco bardziej zaawansowane, dlatego przypadną do gustu wielu graczom. Ich dużym plusem jest stosunkowo niska cena do względem jakości.

Trzecia i zarazem ostatnia grupa matryc do laptopów jest oznaczana jako IPS. Jeszcze niedawno były to najdroższe matryce, jakie w ogóle produkowano. Bardzo dobrze oddają kolory, dobrze wyświetlają wszystkie detale, polecane są wszystkim wymagającym użytkownikom, którzy oczekują szerokiego kąta widzenia zarówno w pionie, jak i poziomie. To najlepsze matryce dla profesjonalnych grafików oraz animatorów, dla których dobre i równomierne podświetlenie ekranu na całej powierzchni ma kluczowe znaczenie w pracy. Więcej o matrycach do laptopów można przeczytać tutaj: http://parts-store.pl/pol_m_Matryce-do-laptopa-288.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *