Wazony klasyczne czy nowoczesne?

wysokie wazony

Szukając wazonów dekoracyjnych pasujących do konkretnego typu wnętrza, wybierać możemy spośród dwóch głównych kategorii tego typu produktów. Pierwszą z nich tworzą wazony klasyczne, czyli wazony najczęściej wykonane z tradycyjnych materiałów tj. szkło i porcelana.

Drugą grupę tego typu produktów tworzą wazony nowoczesne, często wykonane z innego typu materiałów, na przykład z tworzyw sztucznych, drewna czy kamienia. Oczywiście wśród wazonów nowoczesnych, znajdziemy również mnóstwo wazonów szklanych. W takim przypadku ich cechą wyróżniającą przestanie być jednak materiał, z jakiego je wykonano, a będzie nią kształt i oferowana przez nie funkcjonalność użytkowa.

Gdy myślimy o wazonach klasycznych, zwykle przed oczami pojawiają nam się wysokie wazony o smukłej sylwetce, wykonane z barwionego lub przezroczystego szkła, a także wazony ceramiczne, najczęściej porcelanowe, w kształcie wydłużonej butelki o lekko beczułkowatym kształcie. Takie wazony doskonale sprawdzą się jako element dekoracyjny w bogato zdobionych wnętrzach, gdzie nie przywiązuje się szczególnej wagi do dużej przejrzystości przestrzeni. Wazony klasyczne mogą być zatem naturalnym elementem dekoracyjnym we wnętrzach urządzonych w sposób tradycyjny. We wnętrzach ciepłych, bogato umeblowanych, z dużą ilością różnego rodzaju elementów dekoracyjnych. Wysokie wazony w takich pomieszczeniach budują niezwykle ciepły i przyjazny nastrój, zwłaszcza gdy zostaną uzupełnione o bukiety świeżo ściętych kwiatów.

wysokie wazony

W przypadku mieszkań urządzonych w sposób nowoczesny, wysokie wazony o klasycznych, bardziej obłych kształtach, sprawdzają się już nieco gorzej. W takich na ogół minimalistycznie urządzonych wnętrzach, zdecydowanie lepiej sprawdzą się wazony nowoczesne, wykonanie z mniej typowych materiałów. Miejsce delikatnie zaokrąglonych, wysokich wazonów, zajmą tu wazony o kształtach geometrycznych, wykonane z cienkiego, przezroczystego szkła lub wręcz przeciwnie, wazony o zupełnie pokręconej formie, wykonane z łatwego w obróbce tworzywa sztucznego lub unikalne, jeśli chodzi o swą formę wazony drewniane, wykonane z konaru egzotycznego gatunku drewna, które doskonale znosi bezpośredni kontakt z wodą. Nowoczesne wazony nie muszą być zawsze wazonami niskimi. Ważniejsza w tym przypadku jest oferowana przez nie funkcjonalność. Prezentacja kwiatów przy pomocy nowoczesnych wazonów jest często dużo łatwiejsza niż w przypadku smukłych wazonów typu klasycznego. To ich niewątpliwa zaleta i dobry argument za tym, by częściej sięgać właśnie po tego typu dekoracje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *