Lokaty bankowe kontra fundusze inwestycyjne – bezpieczeństwo czy zysk?

Ludzie na całym świecie, w różnych krajach i w różnym wieku bardzo nieufnie podchodzą dzisiaj zarówno do inwestowania na giełdzie, jak i również do funduszy inwestycyjnych. Ma to związek przede wszystkim z ogromnymi spadkami notowań spółek giełdowych, a tym samym ze zmniejszeniem wartości oferowanych przez nie akcji. Wiele osób straciło przez to niejednokrotnie większą część zgromadzonych oszczędności lub też nawet dorobek całego życia. Do łask wraca więc nielubiana lokata bankowa.

Inwestować czy nie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy opłaca się inwestować w fundusze inwestycyjne, czy może lepiej wybrać bardziej bezpieczne produkty finansowe. Zawsze tak jest, że jeśli przychodzi kryzys, to cierpią na nim przede wszystkim zwykli obywatele, którzy chcieli zapewnić sobie lepszą przyszłość poprzez inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Jedne spółki tracą na wartości, a inne zyskują. Takie jest prawo giełdy. Ponadto jeśli wartość czegoś spada, to przecież musi kiedyś również zacząć iść z powrotem w górę. Taka zasady nie obejmuje jednak lokaty bankowej. Tutaj występują nieco inne prawa. Lokowanie oszczędności w funduszach inwestycyjnych opłacalne jest jedynie w długim kilku lub też nawet kilkunastoletnim okresie. Kto oczekuje tutaj szybkich i zawrotnych zysków może bowiem się bardzo rozczarować.

Inwestowanie dla rozważnych

Lokaty bankowe są odpowiednie przede wszystkim dla osób, które obawiają się ryzyka i nie chcą go ponosić. Ponadto lokata jest dla nich formą utrzymania środków pieniężnych bez utraty ich wartości i być może jeszcze zyskania kilkuset złotych w ciągu całego roku. porównanie lokat daje nam jasne i jednoznaczne wyniki. Mimo iż nie możemy liczyć na wysokie z nich zyski to i tak zakładamy je najczęściej. Z reguły zakładane lokaty są w polskim złotym. Rzadziej w funtach, czy też dolarach. Obecnie nie opłaca się posiadać lokat walutowych. Ma to związek przede wszystkim z dosyć wysokim kursem tychże walut, a więc opłacalna jest ich wymiana i dopiero wpłacenie na lokatę bankową. Rachunki walutowe także cechują nieco gorsze warunki zakładania i utrzymania. Zdecydowanie jest lepiej wymienić posiadana walutę w kantorze, aniżeli dokonać jej przewalutowania poprzez bank. Bank zawsze oferuje nam niekorzystny dla nas kurs wymiany.

Lokaty dla młodych

Lokaty bankowe zakładają dzisiaj przeważnie osoby młode, nie mające jeszcze doświadczenia w zarządzaniu własnymi pieniędzmi. Z reguły nie posiadają oni także zbyt dużego kapitału inwestycyjnego. Zachowują się więc w bardzo zachowawczy sposób. Po prostu badają rynek i sprawdzają na co mogą sobie pozwolić. Pomimo obiegowej opinii, że dzisiaj młodzi ludzie są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań i mają większą wiedzę w zakresie inwestowania środków pieniężnych, to jednak wybierają pewniejsze produkty finansowe. Zazwyczaj na lokatach umieszczają pieniądze zarobione podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych do pracy lub też to, co udało im się jakoś zaoszczędzić w ciągu całego roku. Dla nich ranking lokat nie ma większego znaczenia. Wolą osobiście przejść się po placówkach bankowych i sprawdzić warunki oferowanych lokat.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznych oszczędności, inwestowania oraz produktów oszczędnościowych, sprawdź bezpieczne-oszczedzanie.pl –  portal finansowy dotyczący bezpiecznych finansów osobistych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *