Jak wybrać stolik kawowy do salonu

stoliki

Stolik kawowy to praktyczny, niewielki mebel, który z reguły pojawia się w salonie już po wstawieniu innych mebli. Może się zatem wydawać, że nie jest to zbyt istotny element wyposażenia, jednak to właśnie na nim zatrzymuje się wzrok gości.

Stolik jest uzupełnieniem wnętrza, a jednocześnie potrafi bardzo wpływać na charakter pomieszczenia, dodawać mu nowoczesnej lekkości lub industrialnego klimatu. Stoliki zazwyczaj służą jako blat, na którym odstawiamy herbatę, kawę lub małe przekąski. Czasami jednak stoliki pełnią równocześnie funkcję stołu, przy którym domownicy jedzą również większe posiłki – w takim wypadku dobór stolika jest szczególnie ważny.

Potrzeby domowników

Estetyka mebli jest niezwykle ważna, jednak tą kwestią zajmiemy się później. Na początek musimy zwrócić uwagę na praktyczną rolę blatu. O charakterze stolika decydują przede wszystkim potrzeby domowników. Najważniejszy jest jego rozmiar – szerokość, długość i wysokość. Właśnie ten ostatni parametr szczególnie ma wpływ na komfort użytkowania. Stoliki dobiera się z reguły względem wielkości stojącej w salonie sofy. Jeżeli mamy we wnętrzu duży, efektowny narożnik to najwygodniejszy będzie stolik z proporcjonalnie długim i szerokim blatem, aby każdy siedzący miał swobodny dostęp ze swojego punktu siedziska. W przypadku zwykłej sofy wystarczy blat o odpowiedniej długości, ale za to węższy.

Popularne rozmiary stolików

W naszych domach najczęściej stoją stoliki o standardowych wymiarach 110 cm na 60 cm (długość x szerokość). Jest to podyktowane głównie tym, że stoliki traktujemy wyłącznie jako dodatkową powierzchnię, a nie centralny stół do posiłków. Większe posiłki wciąż jadamy przy dużym, klasycznym stole jadalnym. Wysokość stolika nie powinna przekraczać 55-60 centymetrów, przy czym nie może być niższa niż 40 centymetrów.

Waga stolika

Waga stolika jest szczególnie istotna w salonach, które pełnią również rolę sypialnianą. W takim układzie istnieje konieczność codziennego odstawiania mebla na bok, aby rozłożyć kanapę. W innym przypadku zdecydowanie polecane są stoliki o nieco większej wadze, które są po prostu stabilniejsze, co jest szczególnie ważne przy małych dzieciach. Stabilność ma wpływ na komfort użytkowania, dlatego zwróćmy uwagę na to, czy blat jest odpowiednio przykręcony do nóżek. Obecność dzieci wymusza również zabezpieczenie krawędzi i narożników blatu. Wykluczone są także blaty szklane, które choć efektowne, mogą się nie sprawdzić przy żywiołowych maluchach. Dobrym rozwiązaniem są blaty w kształcie koła z zaokrąglonymi krawędziami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *