Na naszych drogach stale przybywa samochodów. Niektóre gospodarstwa domowe dysponują więcej niż jednym pojazdem. Jednocześnie współczesne auta nie są zbyt wytrzymałe, a wiele marek jest powszechnie znanych z awaryjności. To wszystko sprawia, że założenie warsztatu motoryzacyjnego jest obecnie bardzo opłacalne.
Dobry i wykwalifikowany mechanik samochodowy może liczyć na całkiem spory zysk miesięczny. Najważniejsza jest zatem wszechstronna wiedza oraz podstawowe wyposażenie warsztatu, które umożliwi naprawę na terenie zakładu. To jednak tylko czubek góry lodowej – co jest niezbędne do prowadzenia warsztatu z prawdziwego zdarzenia?
Sprzęt diagnostyczny
Diagnostyka to określanie stanu technicznego badanego pojazdu, co z kolei pozwala na zakwalifikowanie samochodu do określonej naprawy. Prościej mówiąc – podobnie jak podczas wizyty u lekarza, najpierw trzeba zbadać, aby móc dostosować działanie i „naprawić’ organizm. Profesjonalni mechanicy najczęściej pracują na sprzęcie diagnostycznym Magneti Marelli (https://wyposazeniemm.pl), ponieważ to najdokładniejsze dostępne urządzenia niewymagające tak częstej regulacji. W warsztacie niezbędny jest następujący sprzęt do określania stanu technicznego:
- ciśnieniomierz oraz miernik ciśnienia,
- urządzenia badające szybkość i sprawność układu hamulcowego,
- urządzenie do sprawdzania układów napędowych,
- miernik zawartości spalin,
- przyrządy do regulacji oraz kontroli zawieszenia samochodowego,
- tester akumulatorów,
- tester świec,
- sprzęt wykrywający nadmierne zużycie łożysk znajdujących się w kołach pojazdu,
- urządzenia kontrolujące ustawienie świateł,
- szczelinomierze, suwmiarki, mikrometry, średnicówki.
Elektronarzędzia
W warsztacie przyda się również kompresor, czyli praktyczne urządzenie wspomagające proces lakierowania określonych elementów, a także wspomagające odkręcanie lub przykręcanie śrub, pompowanie kół i wiele innych prac. Pomocna będzie także spawarka, która jest niezbędna np. przy pracach dotyczących blacharki, układu wydechowego, podłogi i progów. Wyposażenie warsztatu powinno obejmować także inne elektronarzędzia, np. wiertarkę i szlifierkę, które są pomocne przy pracach związanych np. z wymianą czujników cofania.
Narzędzia ręczne
Warsztat nie istnieje bez klasycznych, ręcznych narzędzi: kluczy nasadowych, płaskooczkowych, szczypiec, kombinerek i śrubokrętów. Mechanicy chętnie korzystają z narzędzi Magneti Marelli, które charakteryzują się dużą odpornością na nacisk, a zatem umożliwiają precyzyjne dokręcenie poszczególnych elementów w pojeździe.