Nowy wymiar luksusu

wanna wolnostojąca

Lata temu wanna wolnostojąca były synonimem nieosiągalnego luksusu, kojarzącego się z amerykańskimi filmami, bądź wyposażeniem klasycystycznych dworków. Dziś taki przedmiot może zagościć w każdym domu.

Dlaczego wanna wolnostojąca?

Retro, nowoczesna, z hydromasażem, owalna, prostokątna. Tak naprawdę wybór wanny zależy tylko od naszych upodobań i dostępnej przestrzeni. Coraz częściej zdarza się, iż wannę wolnostojącą umieszcza się nie tylko w łazience, czy tak zwanych salonach łazienkowych.wanna wolnostojącaTaka wanna przede wszystkim ubogaca wnętrze, pozwala na finezyjne podejście do aranżacji, ale także nadaje mu stylu i luksusu. Wanna zabudowana zazwyczaj niknie wśród łazienkowej infrastruktury, wolnostojąca jest jej najbardziej rzucającym się w oczy elementem.

Jaki typ wybrać?

Wanna wolnostojąca już sama w sobie jest niezwykle elegancka, ale tak jak w przypadku wanny zabudowanej, istnieje wiele jej rodzajów. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od miejsca w jakim ma się znajdować i tutaj bierzemy pod uwagę przestrzeń jak i rodzaj aranżacji.

Jeśli podobają nam się tradycyjne wnętrza z duszą i charakterem, to wtedy warto wybrać wannę w stylu retro, która dodatkowo po dostawieniu do niej żeliwnych, lwich nóg, nabierze dawnego kunsztu.

Miłośnikom nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz zaleca się wybór wanny w podobnych tonacjach. Tych na polskim rynku nie brakuje. Jak w przypadku wanien w stylu retro, wanny wolnostojące nowoczesne – nie są ograniczone określoną formą, ale za to są bardziej statyczne, przypominające bryłę. Wanny retro są bardziej opływowe i przez to przytulniejsze. Nie oznacza to, że jej współczesny wariant jest mniej wygodny – wręcz przeciwnie. Dodatkowo można go ubogacić o hydromasaż.

Zalety i wady

Luksus, elegancja, niebanalny design, rzucający się w oczy styl, który sprawi, że łazienka (czy też inne wnętrze) z taką wolnostojącą wanną stanie się swego rodzaju aranżacyjnym dziełem sztuki. Wanna ta niestety nie jest dobrym rozwiązaniem do małych łazienek, gdyż urok tego przedmiotu nie będzie mógł zostać odpowiednio wyeksponowany.

Choć takie wanny przestały mieć wymiar nieosiągalnego luksusu, to nadal za wannę wolnostojącą trzeba sporo zapłacić. Ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od wykonania, bo wanny te występują – oprócz ceramicznych i żeliwnych – w wersjach kamiennych, a nawet drewnianych.
Drugim drogim elementem jest armatura łazienkowa, która podobnie jak wanna, musi być wolnostojąca. To także generuje dodatkowe koszty.

Co najważniejsze, wanna wolnostojąca wraz z baterią łazienkową, wymaga innego podłączenia do kanalizacji wodnej, aby w tym przypadku zapewnić właściwy system odwadniania.
Taka wanna ma wiele niewątpliwych plusów, związanych zwłaszcza ze stylową aranżacją wnętrz, ale przy jej zakupie musimy zwrócić uwagę na dostępną przestrzeń i kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na przedmiot użytkowy, jakim jest wanna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *