Sandały dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

sandałki dziecięce

Opiekun musi dbać o swoją pociechę na różne sposoby: wychowanie, edukacja, kształtowanie zachowania. Oczywiście w tym wszystkim niezmiernie ważne jest dbanie o jego zdrowie, odpowiedni rozwój i postawę. Dlatego nie bez znaczenia jest to, co dziecko nosi. Szczególnie istotne jest obuwie, a w okresie lata także budowa i materiał, z którego wykonane są sandały dziecięce.

Dlaczego dziecko musi mieć dobre obuwie?

sandały dziecięceWspółczesny rynek oferuje setki wzorów i modeli obuwia, które wyglądem, charakterystyką i modowymi trendami dostosowane jest zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek w różnym wieku. Producenci prześcigają się w pomysłach, a szczególną uwagę zwracają na wzór, który w danym momencie jest modny. Te dziecięce skupiają się wokół postaci z bajek, czy popularnych filmów dla najmłodszych. Nie bez znaczenia jest także ich kolor i ogólny design. Niestety w tym wszystkim zapomina się o najważniejszej rzeczy – szczególnie dzieci potrzebują obuwia, które jest bardzo dobrze wykonane, gdyż to właśnie ono u najmłodszych kształtuje odpowiednią postawę i zapobiega wadom oraz deformacjom, na które narażona jest jeszcze plastyczna i krucha stopa dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kwestie zakupu odpowiedniego obuwia dla dziecka są aktualne zarówno w sezonie jesienno/zimowym jak i tym wiosenno/letnim. Kupując sandały dziecięce należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, niemniej przy każdym obuwiu dla dziecka ważny jest jego rozmiar. Nie może on być za mały, ani za duży. Rodzice często kierują się praktycznością kupując obuwie nawet o dwa rozmiary za duże, gdyż dzieci szybka rosną, a opiekunowie tym sposobem chcą zaoszczędzić. Niestety takie działania przynoszą więcej szkody, bo mogą doprowadzić do wad rozwoju stopy i zwyrodnienia kończyn. Dlatego, m.in. sandały dziecięce muszą być kupowane na konkretny sezon i rozmiar stopy dziecka.

Dzieci częściej niż dorośli ulegają przegrzaniom cieplnym, dlatego szczególnie w tym okresie odpowiednie obuwie jest niezbędne. Dziecięce sandały sprawią, że dziecko będzie czuć się w gorące dni komfortowo, a stopa nie będzie narażana na odparzenia i pocenie.

Przy zakupie tego typu obuwia należy uwagę zwrócić na jego budowę i materiał, z którego są wykonane – paski i zapięcia muszą trzymać i stabilizować stopę dziecka i koniecznie muszą być wykonane z dobrego materiału, by przy wysokich temperaturach nie odparzały one skóry. Warto wybrać też sandały zapinane na rzepy, gdyż łatwo je się reguluje i zakłada, a takie zapięcia dobrze trzymają stopę.

Sandały dziecięce muszą być płaskie i zbudowane w taki sposób, aby usztywniały kostkę. Ponadto od strony palców nie mogą być zabudowane – od pięty już tak.

Nie ma co ukrywać, że za jakością stoi cena oraz marka. Kupując obuwie droższe mamy pewność, że jest ono odpowiedni wyprofilowane i wyważone na potrzeby dziecka. Taki wydatek się opłaca, gdyż w przyszłości dziecko uniknie nieprzyjemności związanych z wadą rozwojową spowodowaną przez nieodpowiednie obuwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *