Jakie cechy powinien mieć tablet przeznaczony do pracy w terenie?

Osoby pracujące na zewnątrz budynków, na otwartej przestrzeni, często w trudnych warunkach terenowych i pogodowych, również korzystają z elektroniki użytkowej. Praca w tego typu warunkach wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwa dla standardowej elektroniki. Zdecydowanie łatwiej tu o nieszczęśliwy wypadek, zalanie czy mechaniczne uszkodzenia telefonu, tabletu lub laptopa i spowodowanie jego uszkodzenia. Dlatego do pracy w trudnych warunkach stworzona została zupełnie nowa generacja urządzeń elektronicznych odpowiednio zabezpieczonych przed różnego rodzaju ryzykami. Przykładem takiego sprzętu mogą być chociażby tablety i smartfony z serii Toughpad firmy Panasonic.

Wspomniane Toughpady to urządzenia o nowoczesnym wnętrzu, wyposażone w dotykowy ekran o szerokim kącie widzenia, idealne do pracy w ostrym słońcu lub przy pełnym zaciemnieniu. A jakie inne cechy powinny charakteryzować elektronikę przeznaczoną do pracy w terenie, pod odkrytym niebem?

Kwestia najważniejsza to obudowa. Obudowa tabletów dedykowanych do użytkowania w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych powinna być wykonana z twardych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Jednocześnie taka obudowa musi gwarantować wysoki poziom szczelności całego urządzenia, tak aby zabezpieczyć jego wnętrze przed obecną w środowisku wilgocią, pyłem lub innego rodzaju zanieczyszczeniami.

Takie urządzenia jak wspomniany wcześniej Toughpad posiadają zwykle wytrzymałą, ale wciąż stosunkowo lekką obudowę metalową. Urządzenia wysokiej klasy mogą być również chronione przez obudowy wykonane z tworzyw sztucznych o podwyższonej twardości i zwiększonej odporności na pęknięcia czy zarysowania.

Druga ważna kwestia to ekran dotykowy. Urządzenia klasy Toughpad standardowo wyposażone są w pojemnościowe wyświetlacze o dużej jasności ekranu, co pozwala na swobodne wykorzystanie urządzenia w dowolnym miejscu i czasie, przy silnym nasłonecznieniu lub dużym zachmurzeniu. Ekran w urządzeniach przeznaczonych do pracy w terenie musi być zatem przystosowany do pracy w każdych warunkach, przede wszystkim musi zapewniać dobrą jakość obrazu w ostrym słońcu, bez konieczności zasłaniania powierzchni wyświetlacza ręką lub poszukiwania zacienionego miejsca.

Trzecia ważna kwestia to pojemność baterii. Baterie dla urządzeń mobilnych dedykowanych do pracy w terenie powinny być bardziej wytrzymałe i bardziej pojemne od baterii stosowanych w klasycznych urządzeniach elektronicznych. Zagwarantuje to ciągłość pracy w miejscach oddalonych od stałych źródłem prądu, gdzie częste ładowanie baterii jest zwyczajnie niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *